23 Temmuz 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi. Ebe Şefika Hanım ile subay Mehmet Arif Bey’in oğludur. Kuleli ve Erzincan askeri okulları ve Maltepe Askeri Lisesi’nden sonra Ankara Harp Okulu’nda ve İstanbul Halıcıoğlu Topçu Okulu’nda öğrenim gördü. 1938 yılında katıldığı Silahlı Kuvvetler’den 1969’da kıdemli albay rütbesindeyken kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 1974-1980 yılları arasında Genel Kurmay Harp Dairesi’nde tarih uzmanı olarak görev yaptı.

Türk ressamlarının yapıtlarından oluşturduğu geniş koleksiyonuyla evini N. İslimyeli’nin “Başkentin ilk sanat müzesi” olarak nitenlendirdiği bir müze ev olarak düzenledi. Koleksiyonun bir bölümünü 1980’de Ankara Resim ve Heykel Müzesi’ne bağışladı.

İlk şiiri “Ardından” 1947’de Yenigün dergisinde çıktı. Daha sonra Aile dergisinde yayımlanan “Rüya” adlı şiiriyle dikkat çekti. Şiirlerinde hece ölçüsünden olduğu kadar aruz ölçüsünden de yararlandı. “O Güzel İnsanlar” adlı yapıtında ise edebiyat ve sanat dünyasının ünlülerine ilişkin anılarına ve bazı belgelere yer verdi.

Sabahattin Ergi’nin Türk sanat müziği alanında repertuarına girmiş eserleri de bulunmaktadır.

ESERLERİ

ŞİİR: Ellere Verdiğim(1954)

ANI: O Güzel İnsanlar(1998).

 

 

 

 

 

 

Paylaş