20 Ağustos 1938’de Samsun’da dünyaya geldi. Samsun 19 Mayıs Lisesi’nde öğrenci iken spor muhabiri olarak gazeteciliğe başladı ve okulu bıraktı. Samsun’da Samsun, Yeni Selamet, Yeni Ses gazeteleri ve Karadeniz Haber Ajansı’nda çalıştıktan sonra Ankara’ya yerleşti. Burada yayınevlerinde çalıştı. 1968’de İstanbul’a taşınarak Deniz Yayınları’nı kurdu. Yayınevi’nin kapanmasından sonra Erdemir’de çalıştı. Son görevi ise 1994’te ayrıldığı Alaplı Belediyesi Basın Danışmanlığı’ydı.

İlk şiirleri, siyasi içerikli dörtlükler, lise öğrencisiyken Samsun gazetesinde yayımlandı. Şiir ve yazılarını yayımlamayı Varlık, Adım(Samsun), Yeni(Samsun), Çaltı(Samsun), Filiz(Samsun) dergilerinde sürdürdü. Erdoğan Alkan taşralı karakterine dikkat çektiği Ruhi Göktekin’in şiirlerini söyle değerlendiriyor: “Yazınımızdaki bu taşra eksikliğini doldurmaya çalışan tek şairdir Ruhi Göktekin. Daha otuz yıl, otuz beş yıl öncesinden Ariadne gibi ipin ucunu vermişti elimize Amisoslu ozan. (…) Taşradaki insanın yaşamını ve sesini yansıtan şair, Fransızların circonstance dedikleri güncel olaylar, gerektiğinde yönünü evrensele döner. Kendi çocukluğundan kalkıp Cezayirli çocukları düşünür. (…) Ruhi Göktekin benzetmelerden, alegorilerden, imge oyunlarından uzak, en güç olana, yalının güzelliğine dayanan bir şiiri yazıyor.”

Ruhi Göktekin, “Mayıslarla Gelen” şiiriyle 1961 Türkiye Milli Talebe Federasyonu 27 Mayıs ve Özgürlük Şiirleri Yarışması Ödülü’nü iki şair ile paylaşmıştır.

ESERLERİ

ŞİİR: Deniz İkindileri (1960), Amisos Fenerleri (1969), Bir Ak Atlısı Özlemin (2000).

DENEME: Bakış (2003).

Paylaş