HAYATI

Şair ve yazar. 1 Ocak 1971’de Konya’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Konya’ya bağlı Ilgın ilçesinde okuyan Osman Özbahçe ortaokul ve liseyi Ilgın İmam Hatip Lisesi’nde okudu. 1991’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar Ankara’da din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapan Özbahçe, halen Kökler dergisinin gelen yayın yönetmenliği görevini üstleniyor.

Osman Özbahçe’nin ilk şiiri Yeni Taşova gazetesinin sanat eki olan Kültür – Edebiyat dergisinde yayınlandı. Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri Ayane, Dergâh, Yedi İklim, Kayıtlar, İkindi Yazıları, Yarın Edebiyat, Bumerang, Hece, Çerağ, Edebiyat Ortamı, Atlılar, Okuntu, Huruç, Ülke, İslâmiyat, İktibas, Kökler ve Mostar dergileri ile Tutanak ve Yeni Şafak gibi pek çok dergi ve gazetede yer aldı. Karagöz ve TYB Akademi dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. 2007 yılında yayımlanan Kural Dışı adlı kitabı Türkiye Yazarlar Birliği tarafından eleştiri dalında yılın kitabı ödülüne değer bulundu.

ESERLERİ

Şiir:

  • Uzun Yürekli Bir Nehir (1999)
  • Düşmanlık (2004)
  • Kral (2006).

Biyografi:

  • Çağının Mimarı Mimar Sinan (2003).

Çocuk Kitabı:

  • Kitabımı Öğreniyorum (2005).
ESER ÖRNEKLERİ
ÇAĞININ MİMARI MİMAR SİNAN’DAN

Derler ki; Süleymaniye Camii’ndeki kandillerden çıkan isler, duvarları kirletmeden is odasi adı verilen odaciklarda toplanır. Bu Mimar Sinan’ın, aynı zamanda, havalandırma konusundaki uzmanlığını gösterir.

Derler ki; Mimar Sinan’ın yaptığı Azapkapi Sokullu Mehmet Paşa Camii’inin yanına, normal şartlarda camiye zarar vermesi gereken devasa bir köprü yapıldığı halde, caminin temellerinde herhangi bir kayma olmamıştır. Bu , Mimar Sinan’ın, aynı zamanda, zemin mekaniği konusunda bir uzman olduğunu gösterir.

Haksızlıkların düzeltilmesine, zalimliklerin bitirilmesine verdiği bu büyük önemden dolayı halk arasında Sultan Süleyman olarak değil de *Kanuni*olarak anılmaya başlamıştı.

KAYNAKÇA: Mehmet Vefa / Dergâh 147 (Kırklar, Haziran 2002), Şeref Bilsel / Dikkat At Çıkabilir! (Kaşgar, Temmuz-Ağustos 2002), Kemal Sayar / Paul Celan’ı Neden Okumalıyız? (Dergâh, Ağustos 2002), Mehmet Aycı / Penceresiz Kuleden Ufka Nasıl Bakılır (Dergâh, Eylül 2002), Hüseyin Ferhad / Şiiri Anlamak İçin Hissetmek Gerekli (Dergâh, Ekim 2002), Ahmet Murat / Oldu mu Şimdi Osman Özbahçe? (Dergâh, Kasım 2002), Alâeddin Özdenören / Nehre Bakan Dağlardan: Osman Özbahçe’nin Uzun Yürekli Nehir’i ve Uzak Çiçek (Hece, Aralık 2002), Fırtınanın İçine Koş (Gerçek Hayat, 24.12.2004), Esra Kocaman / Osman Özbahçe: Bu Şiiri Okumadan Ölmeyin (Atlılar, Ocak-Şubat 2005), Mehmet Kemal / İlhami Çiçek O Şiiri Niçin Yaz(a)mazdı? (Dergâh, Şubat 2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

 

Paylaş