HAYATI

Günümüz şairlerinden. 4 Şubat 1955 günü Afyon’da dünyaya geldi. Ayten Hanım ile şair, yazar Abdullah Akay’ın oğlu. İlk ve orta öğrenimini Çorlu, Ankara ve Tatvan’da tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Okulu Radyo ve Tv Yapımcılığı Bölümü’nden 1978 yılında mezun oldu. TRT Türkiye’nin Sesi, Ankara Radyosu, TRT-2, ATV, Number One Tv, Radyo Tek ve Kanal E gibi yayın organlarında yapımcılık, yönetmenlik ve sunuculuk yaptı. 1982’den sonra reklam sektöründe çalıştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nde “Master Of Turkish Advertisers” dersini okuttu.

Oğuzhan Akay’ın ilk şiiri “Siz de Düşünün Neydi O?” 1978 yılında Türkiye Yazıları dergisinde yayımlandı. Akay’ın daha sonra şiir, yazı ve öyküleri Adam Sanat, Varlık, Milliyet Sanat, Şiir Atı, Sombahar, Gösteri, Adam Öykü, Çalıntı, Mr. No, ve Nar gibi dergilerde yer aldı. Kendisini “Reconstruction”, “Pop Art” ve “Underground” akımlarına yakın hissettiğini belirten Akay’ın kelime oyunları ve şaşırtmacalar üstüne üstüne kurmuş olduğu şiirlerinde dili ustalıkla kullandığı dile getirildi. Şiirlerinin yanı sıra öykü ve şarkı sözleri de bulunan Oğuzhan Akay, Türkiye Yazarlar Sendikası, MESAM, Reklamcılar Derneği üyesidir. Reklam Yazarları Derneği’nin ise kurucuları arasındadır.

İlk kitabı olan Cin Ayetleri 1989’da yayımlanan Akay’ın “O Uzak Ay” ve “Compact Risk-Digital Poem adlı kitapları ise eş zamanları olarak 1994 yılında çıktı. Son iki kitabı hakkında Seda Cebeci şu değerlendirmeyi yaptı: “Oğuzhan Akay her iki kitabıyla da, kullanılabilir yeni sözcükler kazandırıyor dilimize. Fantazya kurtuluyor. Sözcükler, dinamik yapılarının kırılıp birleşmesinden oluşan gizil anlamlarıyla keşfedilmeyi bekliyor. Alternatif de Akay’ın şiiri. Şiirin uslu, temiz, romantik’lisini sevenlere müjde!”

ESERLERİ

ŞİİR:

  •  Cin Ayetler (1989’da)
  • O Uzak Ay (1994’de)
  • Compact Risk Digital Poems (1994’de)

ÖYKÜ:

  • Müsaitseniz Size Aşık Olabilir miyim? (2005’de).

KAYNAKÇA: Seda Cebeci / Ejder Ayı Compact Risk Eşliğinde O Uzak Ay (Sombahar, sayı: 27, Ocak-Şubat 1995), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), hsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

Paylaş