HAYATI

Öykü yazarı. 3 Nisan 1965’te Bingöl’de dünyaya geldi. Perihan Hanım ile polis memuru Nihat Zorlu’nun oğludur.

İlk ve orta öğrenimini İzmirde tamamlayan Niyazi Zorlu, 1989’da Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre kasacılık, lokantacılık ve kahvecilik gibi işlerde çalıştı. 1996’dan başlayarak uzun yıllar reklam yazarlığı yaptı. “Unutulmuş Bahçeler”, “Küçük Yolculuklar”, “Bir Tango Efendisi” ve “Gizli Bahçeler” adlı radyo oyunları TRT’de seslendirildi. 1996’da Açık Radyo’da yayınlanan “Bin Bir Gece Masalları” programının metinlerini kaleme aldı.

Niyazi Zorlu’nun ilk şiiri 1984’te Ortaklaşa dergisinden yayımlandı. Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri Varlık ve Defter dergilerinde yer aldı. Birbirine bağlı öykülerinde İzmir’de geçen korku, karabasan ve umutsuzluk dolu, günleri fantastik bir kurgu içinde, günlük konuşma dilini ustaca kullanarak anlattı. Niyazi Zorlu’nun “Sopa ya da Bir Şehre Giriş Denemesi” adlı radyo oyunu Alman diline çevrildi ve Deutsche Welle radyosunda yayınlandı.

Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Niyazi Zorlu, 1994’te Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülünün sahibi oldu.  Yazar, yaşamını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

ESERLERİ

ÖYKÜ

  • Şehir İçi Öyküler, Metis Kitap, İstanbul, 1998’de

KAYNAKÇA: Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi (2001), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Mustafa Ziyalan (dadaluskitap.com. 16.7.2013), Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

Paylaş