Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Nevra Bucak Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi

HAYATI

Günümüz roman ve öykü yazarlarından. 11 Ocak 1952 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı İpek Nevra Bucak. Hatice Nevhayat Hanım ile avukat Mehmet Hüsamettin Bey’in kızıdır.

Kadıköy Kız Lisesi’ni 1969 yılında bitiren Nevra Bucak, ardından başladığı İstanbul Belediye Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü’nden 1974’de mezun oldu. Daha sonra bir süre piyano ve şan çalışması yaptı. “İspanya Semaları” adını taşıyan ilk romanının henüz on beş yaşındayken kaleme aldı.

Nevra Bucak’ın ilk öyküsü “Kiremit Parçası” 1986 yılında Varlık dergisinde yayımlandı. Yazarın daha sonra öykü ve yazıları Varlık, Türk Dili, Adam Öykü, Cumhuriyet Kitap, Milliyet Sanat, Berfin, Bahar, İnsancıl, Roman Kahramanları, Eşik, Kıyı gibi pek çok dergi ve gazetede yer aldı.

Özellikle toplumda değişen değerler ile birlikte ortaya çıkan kadın sorunlarını ve duyarlılığını anlatan roman, öykü ve çocuk kitapları ile adından söz ettirdi. L. Durrell ve M. Duras’tan etkilendiğini dile getiren Nevra Bucak, konusunu Körfez Savaşı’nın acılarından alan, bilimkurgu tarzında kaleme aldığı “Son Güneşin Çocukları” ve “hiçbir zaman gerçekleşmemesini temenni ettiğimiz bir geleceğin romanı” olarak tanıtılan Kule adlı romanında güncel ve toplumsal olayları düşsel bir ortam içinde ele aldı.

Muzaffer Uyguner, Nevra Bucak ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Nevra Bucak, kişileri ve olayları güzel bir düzen içinde vermiştir. Anlatımı yorucu değil, dili tam bir Türkçedir. Bir arkadaşın dediği gibi, Bucak, dilini satmamıştır. Kule, düşsel bir yönetimin insanlar ve toplum üzerindeki etkilerini anlatan, geriliğe karşı çıkan bir romandır. Değişik ve kendine özgü bir kurgu ile toplumsal gelişim ve değişim ortaya konulmuştur. ‘Hiçbir zaman gerçekleşmemesini dilediğimiz bir ütopya’nın romanıdır. Nevra Bucak, romanında düşündürücü bir konuyu ortaya koymuştur. Sahra’ya da aynı olguları ortaya koyan roman yazdırması ilginç bir kurgu olarak düşünülebilir.”

Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, PEN Yazarlar Derneği ve Çocuk Yayınları Derneği üyesi olan Nevra Bucak, “Beyoğlu’nun Eski Ustaları” adlı yapıtı ile 1995 yılında Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü A. Kilimci ile paylaştı.

ESERLERİ

ROMAN:

 • Issız Kadınlar (1989)
 • Aşkın Kutupları (1990)
 • Son Güneşin Çocukları (bilim kurgu, 1994)
 • Mevsimler Farklıdır (1996)
 • Kule (1999)
 • Neslişah (2007)
 • Laledeki Gözyaşı (2007)
 • Runia’dan Çifte Havuzlar’a (2010)

ÖYKÜ:

 • Beyoğlu’nun Eski Ustaları (1994)

ÇOCUK ROMANI:

 • Kızın Adı Candan (1990)
 • Uzaylı Kız Tira (bilimkurgu, 1992).

KAYNAKÇA: Muzaffer Uyguner / Düşsel Bir Ülkenin Romanı (Cumhuriyet Kitap, 20.1.2000), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006),  Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999)

Paylaş