HAYATI

Şair ve yazar. 1060 yılında Balıkesir’de dünyaya geldi. Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü’nü (1980), Eskişehir Anadolu Üni. Açık Öğretim Fak. lisan tamamlama programını (1992) bitirdi. Orta dereceli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptı. TYB üyesi. Elazığ’da yaşıyor; Evli, dört çocuk babası. İlk şiiri (“Put Bilmek”) 1982’de Türk Edebiyatı dergisinde çıktı. Erciyes, Gülçocuk, Nilüfer, Güneysu, Çınar, Beşinci Mevsim, Kırağı gibi dergilerde yazdı. Bizim Külliye dergisini yayınlıyor.

ÖDÜLLERİ

  • Milli Prodüktivite Merkezi’nin eğitimle ilgili yarışmasında il birinciliği
  • Gülçocuk Dergisi Cahit Zarifoğlu Şiir Yarışması (ikincilik).

ESERLERİ

Şiir:

  • Sonrası Güldür Açar, 1994
  • Ben Kendimi Dağ Bilirim, 2004

ESER ÖRNEKLERİ

SES VE YAZ’DAN

“Ben” hücresinin sultanları, fikir sorunlarıyla yozlaşanlar, kendisine olmayanın pençesinde çırpındıkça tutsaklığı daha bir pekişenler, ezilenler, yoksullar, eli yâre eremeyenler yahut sırat köprüsünde ev yapmak isteyenler çok zaman gönül iniltilerini toprak şairlerle dillendirmiş, teselli ve yol tercihlerini onların tarifi üzerine belirlemişlerdir.

Baskı, politikacının araçlarından biridir. Sartre, “Yazarın Sorumluluğu” denemesinde yazarla politikacıyı karşılaştırırken, politikacı özgürlüğü amaç edinmiş olsa da onun yönteminde “zor’dan” başka yolun olmadığını söyler.

Aşk ateşinin çıtırtısından haz alanlar; Yunus’un içindeki “ben”ine benzer bir “ben”in bir gün kendilerine de en güzel ezgiler fısıldayacağını ve gönül boşluğunun alevle doğacağını umarlar.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013) –  Diyarbakır Ansiklopedisi (2013)

Paylaş