HAYATI

Öykü yazarı. 6 Ocak 1961 günü Adapazarı’nda dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini Adapazarı’nda tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Mantık Bölümü’nden 1982’de mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul’da metin yazarı ve editör olarak çalıştı.

Nalan Barbarasoğlu’nun ilk yazısı Yazko Edebiyat dergisinde yayınlandı. Yazarın sonraki yıllarda çalışmaları Yazko Somut, Argos, Adam Öykü gibi dergiler ile Radikal gazetesinde yer aldı.

ESERLERİ

Öykü:

  • Ne Kadar da Güzeldir Gitmek (1996)
  • Her Ses Bir Ezgi (2001)
  • Fırat’a Karışan Öyküler (on beş öykücüden ortak kitap, Tan Oral’ın desenleriyle, 2001)
  • Ay Çiçekleri (2002)
  • Gümüş Gece (2004).

Deneme: 

  • Öykü 2000 (Metin Kaçan ile, 2000).

ESER ÖRNEKLERİ

NE KADAR GÜZELDİR GİTMEK’TEN

Pencereden görünen gece çok güzel değil mi? Böyle aylı, yıldızlı gecelerde bir büyür ki içim, sana anlatamam. Nedir mi iç büyümesi?.. Nasıl anlatayım?.. Bir şeyler yapmak istersin… Ama nedir yapmak istediğin şey, pek bilemezsin… Huzura benzer, önce doldurur, sonra kışkırtır seni… Bedeninden fırlayıp gitmek istersin… Bulunduğun yere sığamazsın, sığamazsın… Koşmak, koşmak, koşmak istersin ya da çok hızlı gitmek, hiç durmamak.

O kadar çok yıl geçti ki aradan. Zaman, bütün yaşanılanların üstüne unutkanlık tozlarını ağır ağır serpti bile. Şimdi, o günlere bir başkasının yaşamına bakar gibi bakabiliyorum. Ve duygular, tazeliğiyle birlikte etkisini de yitiriyor.

AYÇİÇEKLERİ’NDEN

Biri “geçmiş” mi dedi?… Geçmişten söz eden biri mi var burada? Bunca tozun, kirlenmişliğin, karanlığın ortasında “hangisi geçmiş” diye soran biri mi var burada? Bunu soran, bilmez mi ki, geçmiş, geçmeyendir; geçip gidemediği için kendi kendinde birikendir; kimi zaman kendi kendini yiyerek bitirendir, bitmişliğinde bile kendini yenileyendir; unutulmaya gelmeyendir, bilinmeyi isteyendir…

Upuzun dalgalı kanatlarıyla uçan, mağrur bir yarasa gibi örtüyor üstümü gece. İçine kıvrılıp uyumak istiyorum. Sessiz, sakin bir uykunun içine çekilmek. Ama bırakmıyor günden ve günlerden kalanlar. Geceye katılan bir yaşam sürüyor uykumun alacakaranlığında. Bakıyor ve yazıyorum. Ne gördüysem. Bir gün ya da bir gece, herhangi bir vakitte sonsuz uykuya karışıp yok olmadan önce.

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (c.1, 2001), M. Sadık Aslankara / Öykü Emekçilerinden Öyküler (Cumhuriyet Kitap, 29.8.2002), Yasemin Yazıcı / Hayata Yazılmış Ayçiçekleri (Varlık, Haziran 2002), Pelin Özer / Söyleşi (Varlık, Haziran 2002), Tülin Er / Ayçiçekleri (Varlık, Haziran 2002)

Paylaş