HAYATI

Gazeteci ve yazar. 1924’te Konya’da dünyaya geldi. 22 Mayıs 1997’de Ankara’da hayatını kaybetti. Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Konya Lisesinden mezun olan Mustafa Ekmekçi, o dönemde Açılan bir memuriyet sınavını kazanarak kısa bir süre memur olarak çalıştı. Sonraki yıllarda gazeteciliğe başlayan yazar, Öğün gazetesinde muhabirlik yapmaya başladı. Sonraki yıllarda Öğüt, Vatan, Ulus, Milliyet, Öncü, Yeni Ortam, Yankı ve Cumhuriyet gazetelerinde gazetecilik yapmayı sürdürdü. 1969’da Sadun Arel ve Behice Boran ilen birlikte haftalık Tüm gazetesini çıkardı. Cumhuriyet gazetesinde uzun yıllar “Ankara Notları” adlı köşesinde emekçi sınıfının sesi olan, kalemini hep haktan ve hukuktan yana kullanan, Köy Enstitüleri ile ilgili yazılarıyla adından söz ettiren Mustafa Ekmekçi, Türk Dil Kurumu 1964’te ve 1974’te Gazetecilik Ödüllerini aldı. Ekmekçi, köşe yazılarını bir kitapta “Domuzlu Yazılar” başlığı altında bir kitapta topladı.

Mustafa Ekmekçi, 12 Mart döneminde Yeni Ortam gazetesinde yayımlanan yazıları nedeniyle hakkında soruşturma açıldı, yargılandı ve beraat etti. 1971 yılından itibaren Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 164 ve 1974’te Türk Dil Kurumu Basın Ödülleri ile Ankara ve İstanbul Gazeteciler Cemiyetlerinden pek çok ödül aldı.

Refuk Erduran, Mustafa Ekmekçi hakkında Bugün Mustafa Ekmekçi’yi bilen ve hatırlayanlarımız azdır yazık ki. Yaman gazeteciydi. Akıntıya kürek çekmekten hoşlanır, en olmayacak konuların üstüne gider, yakaladığı gerçekleri açıklarken kendi başına neler geleceğini hiç düşünmezdi” değerlendirmesinde bulundu. Yazar Erdal Atıcı ise Ekmekçi hakkında, “Ekmekçi bize birçok değeri tanıttı. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana emek veren eğitimcileri, sağlık ve tıp alanındaki büyükleri tanıttı. Cumhuriyet aydınlanmasını yaratan birçok insanı ondan öğrendik” dedi.

ESERLERİ

  • Gün Ola Harman Ola (2 cilt, 1978-79)
  • Uyanın Heeey (1987), Kılçıklı Balıklar (1987)
  • Tilkiyle Kuyruğu (1995)
  • Domuzlu Yazılar

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990’da ve 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001’de ve 2004’te) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005’te) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007’de ve 2009’da) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013’te) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013’te), Şükran Kurdakul, Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (1999’da)

 

Paylaş