Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Mustafa Arslantunalı Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi

HAYATI

Deneme yazarı. 27 Ocak 1963’te Alpullu’da dünyaya geldi. Bazı yazılarını Kemal Öncül imzası ile kaleme aldı. Hatice Hanım ile banka memuru Yüksel Arslantunalı’nın oğludur.

İlk ve orta öğrenimini Alpullu’da tamamlayan Mustafa Arslantunalı, Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünü yarıda bırakarak geçtiği ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1984’te bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başladı. 1986’dan itibaren Bilişim, Sistem, Computerworld Monitör, PC World Türkiye, MacWorld Türkiye gibi bilgisayar dergilerinde yayın yönetmenliği yapan Arslantunalı, aynı dergilere danışmanlık da yaptı. Bir süre Güneş gazetesinin haftalık eki P-Eki’nin bilim-teknoloji sayfasını hazırlayan Mustafa Arslantunalı 1995’ten itibaren Pusula Yayıncılık bünyesinde PC!, Bilgisayar Öğreniyorum gibi haftalık yayınların ve bilişim kitaplarının yayın yönetmenlik görevini üstlendi.

Mustafa Arslantunalı, 1997’den itibaren Virgül dergisinin sorumlu müdürlüğünü yaptı. Yazarın deneme türünde kaleme aldığı ilk yazısı 1984’te FDE (Fransız Dili ve Edebiyatı) dergisinin on dördüncü sayısında yer aldı. Bunların dışında Argos, Arredemanto Dekorasyon, Defter, Ero Cinsellik Ansiklopedisi, FDE, Kedi Dergisi, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi gibi yayınlarda yazıları yayımlandı.

ESERLERİ

DENEME

  • Ay Çöreği, İstanbul, İletişim Yayınları, 1991’de

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi,  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

Paylaş