HAYATI

Roman yazarı. 1960 yılında Iğdır’da dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini Iğdır’da tamamlayan Müslüm Oğuz, 1968’de Iğdır Lisesi’nden mezun oldu. 1974’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra İznik, Babaeski ve Kars liselerinde öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu. 1989’da Manisa İl Kültür ve Turizm müdürlüğüne atandı. TYB ve İLESAM üyesi. Evli ve üç çocuk babası. Müslüm Oğuz’un yazı ve şiirleri Hergün, Bursa Hâkimiyet, Tohum, Yeni Nesil, Doğuş Edebiyat (Kayseri), Hüryurt (Kars), İlimiz (Kars), Nilüfer (Elazığ), Yeşil Iğdır gibi pek çok dergi ve gazetede yer aldı.

Müslüm Oğuz’un roman türüne ilişkin kaynakları, toplum olarak hemen hemen benzer tecrübeyi yaşadığımız bir devreye mahsustur. Medeniyetin geleneksel manada bu türe yüklediği fonksiyon, aile bireylerinden veya yakın çevrede yaşayan ulu bir kişinin aktarımları üzerine kuruludur. Bu, aynı zamanda didaktik bilginin uygarlık anlayışındaki prestijini de vurgular niteliktedir.

ÖDÜLLERİ
  • İlk Hançer ile 1980 Doğuş Edebiyat (Kayseri) Dergisi Roman Yarışması (mansiyon)
  • Önce Vatan Dediler ile 1992 Yeni Düşünce Gazetesi Yarışması (mansiyon)
ESERLERİ

Roman:

  • Kan Yolları Kapadı, İst.: Fatih Mtb., 1981
  • İlk Hançer, Ank.: Feryal Mtb., 1985
  • Nisan Ağlar Mayısa, 1991.

KAYNAKÇA: http://teis.yesevi.edu.tr/madde-detay/oguz-muslum, İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Yavuz, Azer (2008). Müslüm Oğuz Üzerine Bir İnceleme. Yüksek Lisans. Kars: Kafkas Üniversitesi.

Paylaş