HAYATI

Roman yazarı. 15 Kasım 1961 günü Kayseri’ye bağlı İncesu ilçesinde dünyaya geldi. 6 Ocak 2013’te İstanbul’da yaşama veda etti. Bazı yazılarında Jak Laban ve Andante imzalarını kullandı. Solmaz Hanım ile berber Ali Kaçan’ın oğlu. Karikatürcü Hasan Kaçan ağabeyi, karikatürcü ve tiyatrocu Fatih Kaçan kardeşidir. Kasımpaşa Lisesi’ni orta ikiden terk etti. K. Aratan’la birlikte gerçekleştirdikleri İstedikleri Yere Gidenler (1996) çizgi romanı hakkında “toplumun ahlakını rencide etmek” iddiasıyla 1996’da açılan dava düştü. TYS üyesi. İstanbul’da yaşıyor; bekâr. 

İlk yazısı 1985’te Gırgır’da çıktı. Daha sonra Leman, Ustura, Mizah Kültür ve Amann dergilerinde mizahi öyküleri yayımlandı. Dolapdere’deki Romanların renkli ve hareketli yaşamını fantastik bir dille anlattığı Ağır Roman 1997’de M. Altıoklar tarafından sinemaya aktarıldı. İkinci kitabı Fındık Sekiz ise “bir ‘New Age’ romanı” (Y. Ecevit) olarak değerlendirildi. 

ESERLERİ

Roman:  

  • Ağır Roman, İst.: Metis, 1990 
  • Fındık Sekiz, İst.: YKY, 1997 
  • Harman Kaplan, İst.: Gendaş, 1999 

Öykü:  

  • Adalara Vapur, İst.: Gendaş, 2002. 

ESER ÖRNEKLERİ

AĞIR ROMAN’DAN

Tuttukları partinin siyasetinden hiç anlamayanlar, gece, gündüz, sigara, içki ve kadından başka sözcük bilmeyenler ‘parti tutma modası’na kapılıp futbol takımı tutar gibi partili oldular. 

… 

Çapkınlık yaparken ayak bağı olmasın diye karısına öyle tırsınç hikâyeler anlatmıştı ki, kadıncağız ‘dışarı çıkarsam boğulurum,’ korkusuyla uzun yıllar sokağa ayağını göstermemişti. Şehrin sokaklarının sularla kaplı olduğunu, yağmur yağdığında denizin yükselip taşacağını, küçük bir yıldırım hareketinden şehrin tamamıyla yıkılacağını sanan İmine, yaşamını cam kenarına satmıştı. 

… 

Ansızın Salih’in omurilik kemiğinden gelen istekler, beyin mekanizmasını toplantıya davet etti. Saniyede biten toplantıdan gelen emirle Salih, çuvalı yol ortasına fırlattı. Beyin mekanizması, organizmaya hükmetmenin şerefine şampanya patlattı. 

… 

Kolera’nın bütün evlerinden televizyonun kahreden sesi gelmeye başlayınca yazlık sinemaların biletleri satılmaz oldu. Bitirimlerin dışında sinemaya giden kalmayınca sinema salonları kapatıldı. 

… 

İşi ve evi aynı gün kafasında yok eden Gıli, Orso’nun kahvesinde akrobatik hareketlerle pişti oynayıp bitirimlerin arasında kendine sağlam bir yer açıyordu. Geçmiş zamandan kafasında kalan, Arap Sado ve Reco’ydu. Diğer insanları ve yaşadıklarını beyninden silip atmıştı. O şimdi en büyük zalimliğe oynuyordu! 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Jale Sancak / Kenti Dinlemek-Büyülü Kent İstanbul’dan Öyküler (2002)

Paylaş