HAYATI

Günümüz şair ve yazarlarından. 8 Ağustos 1963 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Yüksek Hanım ile elektronikçi Ertuğrul Akoğul’un oğludur. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1985’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Reklam fotoğrafçılığı, radyo yayın yönetmenliği yaptı. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Jazz Derneği üyesi olan Merih Akoğul, halen yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.

1995 yılından itibaren uzun yıllar Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi’nde fotoğrafçılık üzerine dersler verdi. Yuriçi ve yurtdışında fotoğrafçılıkla ilgili pek çok sempozyuma katılan Merih Akoğul, bu sempozyumlarda birçok bildiri sundu. Günaydın FM’de “Gece Devriyesi” ve “Şehir Işıkları”, Hür FM ve Capitol FM’de “Sanat Noktası” programlarını hazırlayıp sundu. Bazı televizyon kanalları için sanat danışmanlığı yaptı. Grup 9 adlı bir fotoğraf topluluğu da kuran Merik Akoğul, başta Avusturya, Bulgaristan, Güney Afrika, İngiltere, Fransa ve Japonya gibi pek çok ülkede fotoğraf sergileri açtı.

Merih Akoğlu’nun ilk yazısı “Av Zamanı” 1981’de Milliyet Sanat dergisinin “Genç Şairler” köşesinde çıktı. Akoğul’un daha sonra şiir ve fotoğrafçılık ve müzik kuramı üzerine kaleme aldığı yazıları Poetika, Varlık, Şiir Atı, Sombahar, Gösteri, Düşler, Göçebe, Çalıntı, Jazz, Amann, Geniş Açı ve E gibi dergilerde yer aldı.  Şiirlerinde ölüm, aşk, sıkıntı, hüzün, anlamsızlık, çocukluk ve zaman ekseninde ilerleyen Akoğul’un bu yapıtlarında incelikli, yalın bir dil yakalamış olduğu görüldü.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Son Dokunuş (1992’de)
  • Kuğunun Ölümü (1995’de)

DENEME:

  • Geçen Yaz Viyana’da
  • İkizim Söyledi Ben Yazdım (2004’de).

KAYNAKÇA: Murat Yalçın / Son Dokunuş’a Bir Seğirti (Sombahar dergisi, Mayıs-Haziran 1992’de), Gazanfer Eryüksel / Med Cezir Şiirleri (Milliyet Sanat, 1.7.1992’de), Haydar Ergülen / Şiir Yazmanın Sonu! (Cumhuriyet Kitap, sayı: 118, 1992’de), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (2000’de), TBE Ansiklopedisi (2001’de), ), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004’de) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005’de) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006’da, gen. 2. bas. 2007’de) – Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013’de) – Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013’de),

Paylaş