HAYATI

İletişimci, radyocu, akademisyen ve şair. 24 Nisan 1940’da İstanbul’da dünyaya geldi. 4 Ağustos 2015 günü İstanbul’da yaşama veda etti. Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Bazı yapıtlarını Mustafa Namık imzası ile kaleme aldı. Müeyyet Hanım ile hava generali Namık Kemal Asna’nın oğludur.

Alaeddin Asna, ilk ve orta öğrenimini Eskişehir ve Ankara’da tamamladı. 1961 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 1962-64 yılları arasında ABD’de Michigan Eyalet Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenim gördü. İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler üzerine doktora yaptı. Daha sonra gazeteciliğe başlayan Alaeddin Asna, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. 1951’den itibaren TRT Ankara Radyosu için Çocuk Saati adlı programı hazırladı. Koç Holding’de halkla ilişkiler müdürü olarak çalıştı. 2000 yılının Haziran ayından itibaren Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Asna’nın şiir, yazı ve öyküleri Varlık ve Türk Dili dergileri ile Yeni İstanbul, Dünya, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yer aldı. Cemal Süreya, Asna’nın şiirlerinin en belirgin özelliğinin “coşku dolu bir anlatım” olduğunu dile getirdi.

Alaeddin Asna, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Danışma Kurulu, Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Yönetim Kurulu ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu’nda bulunuyordur Ayrıca; PEN Yazarlar Derneği, Türk Tarih Vakfı, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA), Uluslararası Halkla İlişkiler Ağı (IPRN), Basın Konseyi, Mülkiyeliler Birliği ve Aile Planlaması Derneği’ne üyesi olan Asna, 1965’de Ankara Sanatseverler Derneği En İyi Şiir ödülü ile 1975 yılında Alman Kültür Ateşeliği En İyi Şiir Kitabı ödülünün sahibi oldu.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Sandaldaki Adam, İstanbul, 1975’de

DİĞER:

  • Radyo Programcılığı, Ankara, TRT, 1968’de
  • Bankacılar İçin Kişisel İlişkiler, Ankara, Bankacılık Enstitüsü, 1970’de
  • Halkla İlişkiler, İstanbul, İTİA Nihat Sayar Vakfı, 1974’de
  • Bankacılıkta Halkla İlişkiler, İstanbul, Bankalar Birliği, 1980’de
  • P. R. / Halkla İlişkiler, İstanbul, Sabah, 1998’de

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001).

Paylaş