HAYATI

Roman yazarı ve psikiyatrist. 28 Aralık 1958 günü İzmir’de dünyaya geldi. Tam adı Ahmet Levent Mete. İlkokulu İzmir’de okuyan Levent Mete, orta ve lise eğitimini 1976’da Ankara Fen Lisesi’nde tamamladı. 1983’te Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Psikiyatri uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. 1996’da doçent oldu. Levent Mete, halen İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde klinik şefi olarak görev yapmaktadır.

Levent Mete, yazılarını Cumhuriyet gazetesi Bilim-Teknik ekinde yayınladı. Daha sonraki yıllarda çalışmalarını pek çok dergi ve gazetede yayınlamaya devam etti. Bir derginin yayın kurulunda ve dört derginin danışma kurullarında yer aldı. İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Albay Kuş adlı oyuna danışmanlık yaptı.

ÖDÜLLERİ
  • 1993 yılında Türk Psikiyatri Dergisi Araştırma Ödülü
  • 1998 yılında Türkiye Psikiyatri Derneği Araştırma Ödülü
ESERLERİ

Roman:

  • Terapi (2003), Büyücüler (2004), Rika’nın Beyninde (2005).

Deneme:

  • Sokaktan Geçen Dünya (2002).

İnceleme:

  • Şizofreni: En Uzak Ülke (1998)
  • Depresyon: Hüzünden Melankoliye (1999)
  • Aşk Romanları Yazan Adam (2000).
ESER ÖRNEKLERİ
ŞİZOFRENİ: EN UZAK ÜLKE’DEN

“… dünyaya adımını attığı günlerde başlayan bir bunaltı duygusu yakasını bırakmamıştır. Sonunda her taraftan üzerine doğru gelen bu korkunç dünyaya daha fazla dayanamaz ve onu terk eder. Enerjisi alınmış bir dünyayı boş, anlamsız ve tekdüze bulur. Bir şeyler değişmiş, kişiler uçucu imgeler haline gelmiştir. Böyle bir dünyada kendini şaşkın ve terk edilmiş hisseder. ”

Onları en iyi anlayanlardan birsinin, Silvano Arieti’nin dediği gibi şizofrenide rol oynayan “çevresel faktörleri engellemek çoğu zaman toplumu geliştirmek ve medeniyeti ilerletmek anlamına gelir. Bu, pek çok insanın iy ebeveynler olmasına engel olan eşitsizliklerle ve ayrımlarla savaşmak demektir. Bu, mutsuz evlilikleri önlemek anlamına gelir. Bu, iyi komşuluk ilişkileri geliştirmek, sağlıklı insan ilişkilerini ilerletmek, okulllarda iyi bir psikolojik gözetim sağlamak, rehberlik ve psikoterapi sunmak anlamına gelir. Bu, insanların çekmeleriyle savaşmak için bir tane daha hem de çok önemli nedenimiz olduğunu öğrendiğimiz anlamına gelir.”

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009),  Birsen Ferahlı / Levent Mete’den ‘Terapi’ ve ‘Rika’nın Beyninde’ (Cumhuriyet Kitap, 17.2.2005), Erdem Öztop / Levent Mete ile ‘Rika’nın Beyninde’yi Konuştuk (Cumhuriyet Kitap, 10.3.2005

 

Paylaş