HAYATI

5 Şubat 1917’de İstanbul’da dünyaya geldi. 20 Mart 1984 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Soyadı Azrak’tır. Nadir Bey ile Zehra Hanım’ın kızıdır. 1935 yılında Saint Joseph Lisesi’nden mezun oldu. Ayrıca özel dersler de aldı. İlk şiir ve öykülerini 1937’de Servetifünun-Uyanış ve Yarımay dergilerinde yayımladı. Aşk ve macera konulu öykü ve romanları Yedigün, Aydabir ve Hayat gibi dergiler ile bazı gazetelerde tefrika edildi.

Bir dönenim çok okunan romancılarından biri olan Kerime Nadir’in eserlerinin ana konusu aşktır. Romanlarında genel olarak aşkı işleyiş nedenini bir röportajı sırasında şöyle açıklamaktadır: “Hayatta üzerime en fazla tesir eden ve beni yazmaya sevk eden amil insanların aşk konusundaki vefasızlığı, egoizmi ve anlayışsızlığı olmuştur”. Kerime Nadir’in, yazarlığını topluma ve gerçeklere sırt çevirerek kendi dünyasında sürdürdüğünü söyleyen Önertoy, onun “romanlarında aşk ile birlikte yalnızlık, kıskançlık, bunalım gibi insanın iç dünyasını yansıtan temaları da buluyoruz. Genellikle saf ve duygusal olan, zaman zaman maddileşmiş aşklar, tek yanlı ya da karşılıklı olarak, kişiye mutluluk verdiği gibi azap da veriyor. Kişiler sadece aşk yüzünden bunalıma düştükleri gibi, kıskançlık duygusu da aşka bağlı olarak doğuyor. Aşk kişinin ruhsal durumunu geniş ölçüde etkileyen bir öge olarak hemen hemen bütün romanlarında egemenliğini sürdürüyor” değerlendirmesini yapar. Banarlı, Kerime Nadir’in kaleme aldığı piyasa romanlarıyla genç arasında kısa zamanda sevildiğini belirtirken, Kemal Karaalioğlu, onun romanlarının halka okuma sevgisi aşılaması ve gerçekçi romanlara okuyucuyu hazırlaması bakımından dikkate değer olduğunu ifade eder. Kerime Nadir’in “Posta Güvercini” adlı eseri Fransızcaya çevrilmiş, kırkı aşkın romanı iki yüze yakın baskı ve beş milyona yakın satış yapmıştır.

Eserlerinden “Seven Ne Yapmaz”,“Hıçkırık”, “Son Beste”, “Samanyolu”, “Sonbahar”, “Boş Yuva”, ”Şahane Kadın”, “Aşk Bekliyor”, “Esir Kuş”, “Aşka Tövbe”, “Posta Güvercini”, “Günah Bende mi”, “Uykusuz Geceler”, “Güller ve Dikenler”, “Son Hıçkırık”, “Sisli Hatırlara”, “Dert Bende”, “Zambaklakar Açarken” romanları farklı yönetmenler tarafından senaryolaştırılıp filme alınmıştır.

Ömer Türkeş, Kerime Nadir hakkında: Kerime Nadir’in insanları zamandan, mekândan ve toplumdan yalıtık olarak ilişkiye girerler. Yazar, zaten az sayıda tuttuğu karakter arasındaki duygu yoğunluğunu sağlamak için, onları dış dünyadan koparıp, kapalı bir mekânda anlatır. Mesela, 1937’de yazdığı ilk romanı Hıçkırık’ın bütün mekânsal geri planı -neredeyse- yalnızca bir eski köşk olmuş. Osmanlı’nın son demleri ile Cumhuriyet’in ilk yılları arasındaki bir sürede geçmekle birlikte, kahramanı zabit olan romana, dönemin savaşlarının yansıması birkaç satırdan ibarettir. Türk tarihinin bu olağanüstü koşullarının karakterler üzerindeki etkisi görülmez” değerlendirmesinde bulunmuştur.

ESERLERİ

ROMAN: Yeşil Işıklar, Sonbahar, Gönül Hırsızı, Hıçkırık, Seven Ne Yapmaz, Funda, Samanyolu, Günah Bende mi, Suçlu, Solan Ümit, Aşka Tövbe, Uykusuz Geceler, Kahkahalar, Balayı, O Gün Gelecek mi, Ormanda Yapraklar, Aşk Rüyası, Posta Güvercini, Ruh Gurbetinde, Pervane, Son Hıçkırık, Esir Kuş, Kırık Hayat, Dehşet Gecesi, Aşk Bekliyor, Gümüş Selvi, Boş Yuva, Bir Aşkın Romanı, Kalp Uyumaz, Haydutlar Hanındaki Kadın, Saadet Tacı, Suya Düşen Hayaller, Aşk Hasreti, Kalp Yarası (2002), Gelinlik Kız (2002).

ANI: Romancının Dünyası (1981).

Paylaş