HAYATI

Yazar. 24 Eylül 1936’da Acıpayam/Denizli’de dünyaya geldi. 11 Eylül 2004’te Ankara’da hayatını kaybetti. Feride Hanım ile öğretmen Halil Erdem’in oğludur. Denizli Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın-Yayın Yüksek Okulu Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.  1964 yılında metin yazarı ve prodüktör olarak girdiği TRT’de şef prodüktör, Ankara Radyosu Eğitim-Öğretim Yayınları şube müdürü ve program müdürü, Televizyon Dairesi Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcısı ve TRT Genel Müdürü olarak görev yaptı. Son olarak STV’de genel koordinatör olarak çalıştı. Kerim Aydın Erdem, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi.

İlk öyküsü 1955 yılında Bolu’da çıkan Kağnı dergisinde yer aldı. Türk Dili, Hisar, Varlık, Türk Yurdu, Çağrı, Kültür ve Sanat, Ilgaz, Türk Sanatı, Yelken, Şairler Yaprağı gibi dergilerde çıkan şiirleriyle adını duyurdu. Hazırladığı pek çok dizi, oyun ve program TRT’de yayımlandı. Bazı çocuk oyunları G. Aykal, M. Arkan, M. Sun, bazı şiirleri ise Melih Kibar, S. Andak ve A. Sağlam gibi sanatçılar tarafından bestelendi.

Kerim Aydın Erdem, 1981’de Müzik-San Vakfı Yılın Şairi Ödülü’nü, 1981 Türk Devrim Kurumu Bugüne Kadar Yazılmış En Güzel Atatürk Şiiri Başarı Ödülü’nü ve 1989 yılında Türk folkloruna hizmetleri sebebiyle Türk Folklor Araştırmaları Kurumu Ödülü’ne layık görüldü.

Mehdi Alcı, Kerim Aydın Erdem hakkında, “Anadolu atmosferi, Anadolu folkloru, giysiler, eşyalar, yöreler, ağaç ve çiçekler, renkler ve boyalar, günlük yaşantıda kişiliğimize sımsıkı bağlı olan her şey, mitolojik duygularla sarmaş dolaş, Erdem’in şiirlerinde yer alıyor” değerlendirmesini yapmıştır.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Çoban Ateşleri Gözlerin (1962)
  • Döner Dolaplarda (1968)
  • Kırlangıç Ormanı (1972)
  • Sevgi Üstüne (2000).

HİKÂYE:

  • Gecenin Bir Saatinde (1999).

MASAL:

  • Keloğlan ile Anası (1977).

KELOĞLAN DİZİSİ (tümünün bas. yılı: 2000):

  • Açıl Susam Açıl, Büyülü Değirmen, Hiç Almak, Altın Yumurtlayan Tavuk, Sözden Anlayan Tavşan, Hakanın Kızı, Saray Güzel, Baltayı Yutan Kabak, Gaar Usta, Kırk Haramiler.

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

Paylaş