HAYATI

Günümüz roman ve öykü yazarlarından. 1 Ocak 1947 günü Kırşehir’de dünyaya geldi. Tam adı Kemal Kamanlı Ateş. Naciye Hanım ile esnaf Said Ateş’in oğlu. 1966’da Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdi. 1970’de Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede “Türk Romanında Yöre Dili” başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisans, Gülten Dayıoğlu’nun çocuk romanları üzerine hazırlamış olduğu tezi ile de doktora eğitimini tamamladı. İki yıl Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Ankara Üniversitesi DTCF’de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak bulundu.

Kemal Ateş’in ilk yazısı “Gecekondu Hikayeleri” 1971 yılında Barış gazetesinde yayımlandı. Daha sonra ürünleri Cumhuriyet gazetesi ile Varlık, Gösteri, Yansıma, Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, ABeCe gibi dergilerde yer aldı. Gecekondu dünyasını konu alan roman ve öyküleri ile adından söz ettirdi. Ateş’in “Toprak Kovgunları” adlı romanı (“Sarmaşık Mahallesi” adıyla) ve öykülerinden bazıları radyoya uyarlandı. “Kayıp Kuzu” ise Ankara Halk Tiyatrosu’nda sahnelendi.

Türker Alkan, Kemal Ateş hakkında: ““Kemal Ateş, edebiyatımızda hak ettiği yeri alamamış bir yazar olmalı. Onun ‘toprak Kovgunları’ romanını ve ‘Bir Şarkıyı Dinlerken’ başlığı altında topladığı öyküleri okudum. Duru, sağlam bir Türkçe’yle yazıyor. Duygusallığa düşmeden duyarlı olan, insanın gözüne sokmadan sosyolojik ve siyasal gözlemler yapabilen yetkin bir kalem. Çalışmaları çeşitli ödüller kazanmakla birlikte kamuoyunda yeteri kadar tanınmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sanat Kurumu ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Kemal Ateş, 1979’da Çürük Kapı kitabı ile Lions Jüri Özel Ödülünün, 1981’de Toprak Kovgunları adlı romanı ile Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülünün, 1987’de Yitik Kuzular ile Sıtkı Dost Çocuk Edebiyatı Ödülünün, 1995’te Bir Şarkıyı Dinlerken ile PEN Orhan Kemal Öykü Başarı Ödülünün sahibi oldu.

ESERLERİ

ÖYKÜ:

  • Çürük Kapı (1978)
  • Bir Şarkıyı Dinlerken (1995)
  • Küskün Fotoğraflar (2004)

ÇOCUK KİTABI:

  • Yitik Kuzular (1989, oyun olarak, 1992)
  • Çıngırak (oyun, 2000)

ROMAN:

  • Toprak  Kovgunları (1982)
  • Geç de Olsa (1989).

İNCELEME:

  • Türk Dili (1990)
  • Öğretemediğimiz Türkçe (1999).

KAYNAKÇA: Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), İbrahim Dizman / Kemal Ateş’in Romanı Hâlâ Güncel: Toprak Kovgunları (Cumhuriyet Kitap, 11.4.2002).

Paylaş