HAYATI

Öykü ve roman yazarı, denemeci. 1955 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara Koleji’nde tamamladı; Hacettepe Üni. Psikoloji Bölümü’nü bitirdi (1976). Fulbright bursuyla ABD’ye gitti; Kansas Üniversitesi’nde dilbilim, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde gelişim psikolojisi alanında uzmanlık eğitimi gördü (1976-84). Bu dönemde J. G. Gerhardt ile birlikte yaptığı araştırmaların sonuçları çeşitli akademik dergilerde İngilizce olarak yayımlandı. Eğitimini sürdürürken devlet hastanelerinde ve özel kliniklerde sağlık görevlisi ve psikolog olarak suçlu çocuklarla çalıştı. 1984’te İstanbul’a döndükten sonra İletişim Yayınları’nda çalışmaya başladı. Bilgisayar Ansiklopedisi ve Ero Cinsel Yaşam Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın koordinatörlüğünü yaptı; Cumartesi Yayınları’nı kurdu. İmago ve İçgörü psikoterapi merkezlerinde psikoterapist ve eğitimci olarak çalıştı (1995-99). Açık Radyo’da müzik programları yaptı. BİLAR’da, Karşı Sanat’ta, Bilgi Üniversitesi’nde, İTÜ’de ve kurucuları arasında yer aldığı Aralık’ta dersler ve seminerler verdi. İstanbul’da yaşıyor.

Şiir ve yazılarını 1977’den itibaren Oluşum, Türkiye Yazıları ve Tan dergileriyle yayın yönetiminde de yer aldığı Toplum ve Bilim, Zemin, Defter ve Mc World dergilerinde yayımladı.

ESERLERİ

Öykü/Şiir/Deneme:

  • Masaldan Sonra, İst.: Cumartesi, 1992

Roman:

  • Tutku 2000, İst.: Metis, 1995

Deneme:

  • Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi, İst.: Metis, 2000
  • Modernliğin Vicdanı, İst.: Kanat, 2007

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Nail Tan (Türk Dili, S. 799, s. 110-111).

Paylaş