HAYATI

Öykü yazarı, yazar. 20 Temmuz 1916 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Celile Cem imzasını da kullandı. Tevhide Hanım ile tüccar Ahmet Nisari’nin kızı. Cevdet Kudret eşi, devlet adamı Prof. Turhan Feyzioğlu teyzesinin torunudur. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Kayseri’de tamamladı; 1949’da DTCF İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1946-51 yıllarında İnönü Ansiklopedisi’nde düzeltmenlik, 1975’e kadar Karayolları Genel Müdürlüğü’nde memurluk yaptı. Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı üyesi. İstanbul’da yaşıyor; dul, bir çocuk annesi. İlk öyküsü (“Karanlık Ev”) 1966’da Dost’ta çıktı. Dost ve Yön dergilerinde yazdı. Eşi Cevdet Kudret ile ilgili anılarıyla tanındı. 

“İhsan Benimle Çalışır mısın? yakın tarihimiz için önemli ipuçları taşıyan anılardan biri. İhsan Kudret, eşi Cevdet Kudret ile günlerini anlatırken ‘Cumhuriyetimizin en çalkantılı yarım yüzyılı’nı da yansıtıyor. Cumhuriyet kuşağı diye anılan bir kuşağın düşleri, amaçları, uğradıkları kıyımlar, yaşam koşulları somut olaylarla yer alıyor İhsan Kudret’in anılarında. Gerçek kişilerin bu olaylardaki yeri ise kitaba bir cumhuriyet tarihçesi kimliği kazandırıyor.” (Sennur Sezer)

ESERLERİ

  • Cevdet Kudret’e Saygı (Alpay Kabacalı ile, 1993)
  • Cevdet Kudret’e Mektuplar (Handan İnci ile, 1995)
  • İhsan Benimle Çalışır mısın? (anı, 1998).

KAYNAKÇA: Sennur Sezer / İhsan Kudret’in Cevdet Kudret’e İlişkin Anıları – İhsan Benimle Çalışır mısın? (Cumhuriyet Kitap, 17.9.1998), Ahu Yalav / Edebiyatla Dolu Yıllar (Vizyon, Nisan 1998), TBE Ansiklopedisi (2001).

Paylaş