HAYATI

Şair. 10 Ocak 1956 günü Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Yeşilce köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Hüseyin Öztürk. Kıymet Hanım ile Mehmet Öztürk’ün oğludur.

Ortaöğrenimini Trabzon ve Erzurum Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Hüseyin Haydar, bir süre İstanbul Ticari Bilimler Akademisi’nde okudu. Son sınıftayken geçirdiği bir iş kazası sebebi ile eğitimimi tamamlayamadı. De Yayınevi, Yazko Edebiyat, Somut ve Yazko Çeviri dergilerinde teknik yönetmenlik ve yazı kurulu üyeliği ile Cumhuriyet gazetesinde düzeltmenlik yaptı. Uzun yıllar reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak çalıştı. Hüseyin Haydar, yaşamını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Hüseyin Haydar’ın ilk şiirleri 1979’da Sanat ve Toplum dergisinde yayımlandı. Daha sonra toplumcu gerçekçi bir anlayış ile kaleme aldığı şiirleri Somut, Sanat Emeği, Edebiyat Cephesi, Türk Dili, Varlık, Yazko Edebiyat, Adam Sanat ve Milliyet Sanat gibi pek çok dergide yer aldı.

Hüseyin Haydar’ın Sanat ve Toplum dergisinde yayımlanan ilk şiirleri işlediği temaları rahat ettiren kuruluşlar olarak görüldü, yöresel dil özelliklerini kullanmadaki becerisi ile de dikkatleri çekti. “Sudan Gövde” adlı kitabı ile poetik tavrının ve söyleminin iyice belirginleştiği kabul edildi. Haydar’ın şiirleri uluslararası Lotus dergisinde İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerine çevrilip yayımlandı. Ayrıca, ürünleri, ABD, Bulgaristan ve Romanya’da çıkan Türk Şiir Antolojilerinde yer aldı.

Feridun Andaç’ın değerlendirmesiyle: “Onun, her kitabıyla, bize açtığı yeni bir kapının ardında hayatın solunan yanlarını, insanın o evredeki trajedisini, ömür denilen şeyin sürüklendiği ‘an’ların, ‘durum’ların resmini sunduğunu görürüz.” 

Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Hüseyin Haydar, “Acı Türkcü” adlı kitabı ile 1981’de Akademi Kitabevi Şiir Ödülünün sahibi oldu.

ESERLERİ:

ŞİİR:

  • Acı Türkücü (1981),
  • Kara Şarkılar (1983),
  • Yıldız Tutulması (1987)
  • Sudan Gövde (1994).

KAYNAKÇA: Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (1997), Asım Bezirci / Güle Dil Verenler (1998), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

Paylaş