“Bir yargıç olarak değil, sevgisinden kuşkulandığım bir sevgili olarak yaşıyorum” (Hür Yumer)

HAYATI

Yazar, öykücü, şair oyun yazarı ve çevirmen. 1955’te İstanbul’da dünyaya geldi. 1994’te İstanbul’da intihar ederek yaşamına son verdi. Huceste Hanım ile gençliğinde öykü yazarlığı ve gazetecilik de yapmış olan Sacit Yumer’in oğlu; tiyatro ve sinema sanatçısı Serra Yılmaz’ın ilk eşiydi.

İlkokulu Maçka 19 Mayıs İlkolulu’nda, ortaokulu ise Saint Michel’de okuyan Hür Yumer, yükseköğrenimini Gronoble Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Daha sonra Adam Yayınları’da redaktörlük, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Okulu’nda Fransızca okutmanlığı yaptı. Ölümüne kadar Metis Çeviri dergisinde çalıştı.

Hür Yumer’in bazı öyküleri Defter dergisinde yayımlandı. “Gidemediklerimiz” adlı şiiri Hümeyra tarafından bestelenerek Beyhude adli albümde seslendirildi. Yaşamının son yıllarında oyun yazarlığı ile ilgilendi. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen “Kassandra” adlı oyunu Serra Yılmaz ile birlikte Türk diline kazandırdı. Bu oyunun ve Tartuffe’nün dramaturji çalışmalarına katıldı. Öyküleri ölümünden sonra Ahdım Var adlı kitapta toplandı. Hür Yumer’in P. Nizan’dan çevirdiği yayımlanmamış bir kitabı da bulunmaktadır.

ESER ÖRNEĞİ:

” … Sana yazmaya başlarken adının anlamını bile bilmediğimi fark ediyorum. Sana başka bir ad vermeye dilim varmıyor. Sana yazmaya başlamak bile, sana kıymak aslında… Yazmak! bellekte kalanların, ya da bellekten silinmeyen sabit imgelerin yanında ne kadar cılız kalıyor bu sözcükler bir bilsen! Yazı: kağıda dökülen sözcükler sıralanışı. Hayat: belleğe yer eden imgeler. Eğer amaç aradaki farkı yazmaksa, ya da aradaki farksızlığı, yanılmıyorum: senin ölü halinle, benimle yaşadığını söyler ya da yazarken yanılmıyorum. ” (Ahdım Var adlı kitaptan)

ESERLERİ

ÖYKÜ:

  • Ahdım Var (1995)

ÇEVİRİ:

  • Doğu Öyküleri (M. Yourcenar’dan, 1985)
  • Bir Ölüm Bağışlamak (M. Yourcenar’dan, 1988)
  • Giacometti’nin Atölyesi (J. Genet’den, 1990)
  • Ölüler Ansiklopedisi (D. Kiş’ten, 1991).

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990’da ve 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001’de ve 2004’te) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005’te) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), TBE Ansiklopedisi (2001), Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul

 

 

 

 

Paylaş