HAYATI

1931 senesinde Ahvari- Artvin’de doğdu. Kastamonu Lisesinden mezun olduktan sonra bir süre Hukuk Fakültesinde eğitim gördü. Eğitimini tamamlayamadı ve çalışma hayatına atıldı.  1954 senesinde sonra Kim, Hür Vatan, Hareket, Yeditepe, Orkestra, Oyun, May, Tiyatro 70, Yazko Somut gibi pek çok dergi ve gazetede yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu. Yine aynı gazetelerde yazı ve eleştirileri yayımlandı. Yön, Yeditepe, Orkestra, Oyun, May, Tiyatro 70, Yeni Ortam ve Vatan gibi dergi ve gazetelede yazılar kaleme aldı. Dünya, Akşam ve Yeni Ortam gazetelerinin sanat sayfalarını yönetti.

1970 senesinde SinanYayınevini kurdu. Şehir Tiyatroları Genel Yönetmenliği ve Somut Gazetesi yazı işleri müdürlüğü yaptı. Sanat galerisi yöneticiliği yaptı. 1978-80 arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültür ve sanat danışmanlığı ve şehir tiyatroları genel yönetmenliği görevlerinde bulundu. Türk Haber Ajansı’nın sanat servisini yönetti. 1982 yılında Yazko Somut gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Polonya tiyatrosu üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı 1974 yılında Polonya Kültür Bakanlığı’ndan ödül aldı. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin kuruluşuna katıldı ve kurumun yönetim kurulunda görev aldı. Ayrıca UNESCO bünyesinde yer alan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin üyesidir.

Sovyetlerde Sanat adlı bir eseri bulunmaktadır.

ESERLERİ:
ARAŞTIRNA-İNCELEME-MONOGRAFİ: Glasnost Sonrasında Sovyetlerde Sanat Gözlem ve İzlenimler (1990), Savaşın Küllerinden Doğan Soprano Remziye Alper (2011),
ANI-GÖZLEM: Anılar ve İzlenimler (2015)

 

Paylaş