HAYATI

Şair. 25 Temmuz 1918 günü Mersin, Tarsus’ta dünyaya geldi. 28 Ekim 1988’de Ankara’da yaşama veda etti. Şehriban Hanım ile Ali Şimşek’in oğlu. Adana Ziraat Lisesi’nden mezun oldu (1935). Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Kırıkkale, Ankara ve Anadolu’nun diğer bölgelerindeki birimlerinde görev yaptı.

Şiirlerini 1936’dan itibaren Hep Bu Topraktan, İstanbul, Yücel, Çığ, Başkent Ankara ve Varlık, Tarım Mahsulleri Ofisi dergilerinde yayımladı. 1941’den sonra daha çok Varlık dergisinde yazdı. En verimli dönemi olarak belirlenen 1944-55 arasında yazdığı şiirlerde, “kendi halinde küçük burjuva insanının doğa ve yaşam karşısındaki duygulanımlarını, çevre ilişkilerinin yarattığı izlenimleri” (Ş. Kurdakul) işledi. C. S. Tarancı ve Z. O. Saba etkisindeki şiirleri için B. Necatigil “Ara sıra ikişer, üçer, dörder heceli mısralarla da yazarak kendine yeni bir şiir yapısı aradı ve daha çok, ölçülü uyaklı bu tür şiirleriyle tanındı; hayatın küçük mutluluklarını yazıyordu” değerlendirmesini yaptı.

ESERLERİ

Şiir:

  • Gece Gündüz, İst.: Varlık, 1952
  • Beyaza Duran, İst.: Ekin Mtb., 1963
  • Bir Sevgiden Bir Yaşamdan, Antalya: Yön Mtb., 1994.

ESER ÖRNEKLERİ

Ölmek Kaderim Diyedir

Ben her işin başı sevgi diyorum
Dünya güzel yaşamak iyi diyorum
Daha evvel sabah ezanından
Siz uykudayken uyanıyorum
Toprakta bir buğu bir duman
Eğilip öpüyorum toprağı ıslak alnından
Yere uzanıyorum
Bir gökyüzü dost diyorum bir yeryüzü
Şüphesiz Allah’a inanıyorum
Her yerde hazır ve nazır olan.
Kaderime güveniyorum
Alınterime güveniyorum
Ellerim hayatla sarmaş dolaş
Eller…

KAYNAKÇA: Nebioğlu, 581; Necatigil, İsimler, 344; Kurdakul, Sözlük, 570; “Şimşek, Hasan”, TDEA, VIII, 171; Karaalioğlu, 526.

Paylaş