HAYATI

Öykü yazarı. 1951 yılında Iğdır’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Iğdır’da tamamlayan Hasan Özkılıç, 1980’de Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra uzun yıllar İzmir’de kendisi tarafından çıkarılan Agora dergisin genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi.

Hasan Özkılıç’ın ilk öyküsü 1974’te Demokrat İzmir gazetesinde yayınlandı. Sonraki yıllarda ürünleri Çıkış, Edebiyat Cephesi, Öykü, Küçücük, Sanat, Evrensel Kültür, Adam Öykü, Papirüs, İnsancıl, Güney, Gerçek ve Agora gibi pek çok dergide yer aldı.

“Hasan Özkılıç, ince eleyip sık dokuyan, acele etmeyen, yazdıklarını dinlendirip yeniden ele alan, öyküsüne taşıyamayacağı yükler yüklemeyen bir yazar. Öykülerinde, doğup büyüdüğü Iğdır ve yöresinin yaşam biçimini, kültürel motiflerini, çekilen acıları, Ermenilerle iç içe yaşamanın getirdiği çeşitliliği, çarpıcı doğa betimlemelerini görsel bir zenginlik ve şiirsel bir dille, yapaylığa düşmeden, abartmadan, içtenlikle anlatıyor. Sinema diline yatkın bir tekniği ustaca kullanıyor. Öykülerinde insanı, yaşadığı ortamla birlikte verirken, doğadaki devinim, coşku, acımasızlık, kişilerin yaşam biçimine, iç dünyalarına da yansıyor. Çevre-insan uyumunu ustaca kuruyor Özkılıç.” (Cemil Kavukçu)

ESERLERİ

Öykü:

  • Kuş Boranı (1988)
  • Şerul’da Beklemek (2002)
  • Orada Yollarda (2005).
ESER ÖRNEKLERİ

SONUNDA HERKES YALNIZDIR

“Ev dediğin zemberek devesi. Ne koysan kaldırır.” Ne koysan kaldırır. Ne koysan! Hayallerini, düşlerini… Yaşanmış, yaşanmamış ne varsa… Anılarını, üzüntülerini, gözyaşlarını, sevdalarını, terk edilmişliklerini… Zemberek devesi. Ev dediğin..”

KADANA

“Biliyordu da bir yandan, biliyordu ki ben artık yetişkin masalı dinlemek istiyordum. Bunu da biliyordu, ama ne yapsın ki bana anlatacağı, beni inandıracağı yetişkin masalı da yoktu”.

“Demirin suyla imtihanı… Su mu kazandı yoksa demir mi? İkisi de kaybetti. Canlıydılar. Soluk aldıklarını düşlüyordu, ruhları gitti. Önce biri, sonra öbürü. Artık ne su eski su ne de demir o eski demir”.

KAYNAKÇA: Yılmaz Arslan / Cemil Kavukçu / Ferda İzbudak Akıncı / Hayri Kako Yetik / Timuçin Özyürekli / (Cumhuriyet Kitap, 28.11.2002), Altay Ömer Erdoğan (Radikal Kitap, 26.4.2002), Ahmet Günbaş (Varlık, Ocak 2003), M. Sadık Aslankara (Damar, Mart 2003), Edebiyat ve Eleştiri (Mart-Nisan 2003), Tufan Erbarıştıran (Hüriyet Gösteri, Ocak 2004) – Cumhuriyet Kitap (Nisan 2005), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013) –  Diyarbakır Ansiklopedisi (2013)

 

Paylaş