HAYATI

Roman yazarı. 19 Ağustos 1959 günü Tunceli’de dünyaya geldi. Fatma Hanım ile eğitimci Niyazi Öztürk’ün kızı. İlk ve orta okulu Bingöl’de tamamladı; Fatih Kız Lisesi’ni ve İÜ Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi (1985). “Faytonlar”, “Haremin Büyüsü” ve “Bir Doğu Masalı Galata” adlı belgesellerde senarist ve yönetmen olarak çalıştı. 1987’de Bern Radio Förderbrand’taki “Türkiye’nin Sesi” programında yapımcılık, 1995’te Mavi Radyo’da genel koordinatörlük yaptı. Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi. İstanbul’da yaşıyor; bekâr. 1985’ten itibaren Somut, Gelişim Sinema ve Playboy dergilerinde denemeler, Cumhuriyet Dergi’de araştırma yazıları yayımladı. Postmodern bir anlayışla tarihi roman yazan genç kuşak yazarlar arasında gösterildi.

ESERLERİ

Roman:

  • Yalnız Bebekler, İst.: İletişim, 1996
  • Mor Tecavüz, İst.: Gala, 2000
  • Doğunun Çıplak Kadınları, İst.: Dünya, 2004
  • Arumi’nin Rüzgârgülü, İst.: Doğan Kitap, 2001.
  • Kapadokyalı Vampir

ESER ÖRNEKLERİ

KAPADOKYALI VAMPİR’DEN

Beynin ürettiği yanılgıları gerçek sanıp peşinden koşan tek canlı belki de insanoğludur bu dünyada. Bu yüzden de en bahtsızı da onlar… Ama kendilerine sorarsan dünyanın efendisidirler, burunlarından kıl aldırtmazlar. Kendileri dışındaki bütün varlıklara karşı inanılmaz hoyrat, güçlü, gaddarlar. Ama birey olarak çıkarları söz konusu olduğunda USA yaratıcılıklarını bin bir zehre dönüştürerek kusmada da üstlerine yoktur…

Alışkındım. İnsanların artık ceplerinde bir dizi maskeyle dolaştığını biliyordum. Yüzü tek değişmeyen palyaçolardı…

MÜBADİL’DEN

Enis, “belki benim hayatımda da bazı savaşlar vardır?” diye itiraz etti. “Savaşı olmayan insanı insandan saymam zaten.” dedi Mustafa.

Seni ne karlı zirvelerde Ne yalçın kayalarda, Kıvrılıp giden yollarda aradım. Seni kar tanesinde, Kayaya vuran ışıkta Çiğdeme düşen su damlasında Ve Kendimde… Kendimde… Kendimde Sakladığın bende aradım.

KAYNAKÇA: İ. Ayyıldız, “Genç Bir Yazarla Bizans’ta”, Nokta, 11-17 Ağustos 1996; Z. Selimoğlu, “Yalnız Bebekler”, Yeni Yüzyıl, 11 Ağustos 1996.

Paylaş