1907 yılında Selanik’te dünyaya geldi. 3 Nisan 1994’te İstanbul’da hayatını kaybetti. Tam adı Halil Vehbi Eralp’tir. Zekiye Hanım ile İhsan Bey’in oğludur. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Bir yıl Darülfünun Felsefe Şubesi’ne devam ettikten sonra Avrupa sınavlarında başarı gösterince devlet tarafından Paris’e gönderildi. Paris’te Edebiyat eğitimi aldı. Yurda döndükten sonra bir süre Kadıköy Erkek Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde görev yapmaya başladı. 1933’teki üniversite reformundan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde felsefe doçenti oldu. 1935 yılında askerliğini bitirdi. 27 Kasım 1937’de felsefe tarihi doçentliğinden umumi felsefe ve mantık doçentliğine atandı. Harbiye Lisesi’nde felsefe derslerini okuttu. 1942 yılında üç ay kadar süren zorunlu ordu hizmetine alındı. Işık Lisesi’nde dersler verdi. 1949’da profesör oldu. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Okulu Müdürlüğü görevine getirildi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanlığı yaptı.

Yahya Kemal’i Sevenler Cemiyeti, Işık Lisesi Tesisi Cemiyeti, Türk Fransız Kültür Cemiyeti üyeliklerinde bulundu. Edebiyat dünyasında Yahya Kemal ile dostluğu ve “Yahya Kemal İçin” adlı kitabıyla tanınmıştır.

ESERLERİ

TELİF: Platon I (hayatı, eserleri, sokratik diyalogları, 1953), Yahya Kemal İçin (1959).

ÇEVİRİ: Felsefe Tarihi (Alfred Weber’den, 1938), Lojistik (Hans Reichenbach’dan, 1945), Enthydemuos (Platon’dan 1945), Delilik (Frete J.’den, 1946), Evren ve Dönüşümleri (Ommes Roland’dan, Sacit Tameroğlu ile, 1973).

Paylaş