HAYATI

Şair. 17 Eylül 1937 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Ali Güngör Tekçe’dir. Meliha Hanım ile memur Kenan Tekçe’nin oğludur. Oyun yazarı ve çevirmen Güray Tekçe’nin eşi; İlk askeri ressamlardan Mehmet Ali Laga’nın yeğenidir.

Taksim Ortaokulu ve Galatasaray Lisesi’ni bitiren Güngör Tekçe, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakülyesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1965 yılında TRT’de göreve başlayan Tekçe, bu kurumda yapımcılık yaptı ve aynı kurum için dizi programlar hazırladı. “Cihangir’in Bir Günü”, “Kimsecikler Eline Su Dökemez”, “Oynamazsan Nazlı Yarim”, “Gülistan Palas” ve “Türkü” gibi radyo oyunları kaleme aldı.

Güngör Tekçe’nin ilk şiiri 1956’da Varlık dergisinde yayımlandı. Daha sonraki yıllarda Tekçe’nin şiir, yazı ve çevirileri Varlık, İnsancıl, Öküz, Papirüs, Edebiyat ve Eleştiri, E dergileri ile Cumhuriyet Kitap ekinde yer aldı.

Güngör Tekçe’nin şiirleri Sennur Sezer tarafından: “humora sığınan bunaltının şiiri olarak” nitelendirilirken, Melisa Gürpınar, Tekçe’nin ürünlerin hakkında: “Ayrıntılara dağıtmaz şiirini, yaşanmış ve arka planını bildiği sözcüklerle, yani güvenli bir malzemeyle kurar biçemini. Dilin olanaklarını dikkatlice ölçüp biçer sanki. Sustuğu, şiiri ansızın bitiverdiği yerlerde bile bu dikkatli kullanım sürmektedir. Karşımıza çıkan bu boşluklar, anlamdan vazgeçen bir şairin özentili susmalarını değil, tam tersine anlam olarak sıkıştırılmış yoğunlaştırılmış bir karadeliğe çekmek istediğini barındırır belki” değerlendirmesini yaptı.

Güngör Tekçe, 1991 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesince düzenlenen “kadın” konulu şiir yarışmasında “Kadınistan” adlı şiiriyle mansiyon ödülünün sahibi oldu. Tekçe, ayrıca  200l’de Seğiren adlı dosyası ile Aydınlık dergisince düzenlenen Cemal Süreya Şiir Ödülünü yayımlanmamış dosya dalında aldı.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Sabah mısın (1994)
  • Büyüklere Kuşlu Mektuplar (1996)
  • Kuşlu Mektuplarım Döndü (1996)
  • Seğiren (2001)

RADYO OYUNU:

(TRT İstanbul Radyosunda 1973’ten itibaren yayımlanan Oyunları):

  • Cihangirin Bir Günü
  • Kimsecikler Eline Su Dökemez
  • Oynamazsan Nazlı Yarim
  • Gülistan Palas, Türkü.

KAYNAKÇA: Sennur Sezer (Cumhuriyet Kitap, 22.2.1995), Hasan Hüseyin Yalvaç / Kalıcılığın Ölçütü Nitelik (söyleşi, Papirüs, Mart 2001), Metin Fındıkçı / Hep Eylüle Eklenir (Cumhuriyet Kitap, 6.12.2001), ), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

Paylaş