25 Ocak 1935’te Samsun’da dünyaya geldi. Zehra Hanım ile General Fahri Ener’in kızıdır. İlk ve orta okulu İstanbul’da tamamladı. Ankara Kız Lisesi’ndeki eğitimini yarım bıraktı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden diploma ve sertifika aldı. Yurda döndükten sonra İller Bankası’nda çevirmen, Yükseliş Koleji’nde resim öğretmeni, Cem Yayınevi’nde kapak ressamı olarak çalıştı. Resimleri UNİCEF kartları ve takvimi BIB Bratislava Bienali’nde yer aldı. Babıali’de ilk kadın çizer olarak tanındı.

İlk öyküsü “Dikine Eğri” 1960 yılında Dost dergisinde çıktı. “Camın Kırık Yerindeki Mavi” adlı öyküsü Soyut dergisinin 49-52. sayılarında tefrika edildi. Daha sonra öykü ve yazıları Dost, Yelken, Soyut, İstanbul, Art&Decor, dergileri ile Yeni Ortam gazetesinde yayımlandı.

Toplumun çeşitli kesimlerinden seçtiği kişileri “toplumsal ve bireysel boyutuyla, açık, anlaşılır ve yalın bir dille anlattığı” belirtildi (Asım Bezirci). İngilizceye çevirdiği “ Çocuklar İçin Öyküler” radyoya uyarlanarak 1985 yılında Helsinki Yleis Radyo’da seslendirildi. “Kel Kız” adlı öykü kitabı ise 1989’da Rusça’ya çevrildi.

Güner Ener, “Kolo” çevirisiyle 1985 Minnesota Üniversitesi Amerikan Kütüphaneler Birliği “Betchelder Award” en iyi çeviri ödülüne layık görüldü. Yazar, Danimarka Yazarlar Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Danimarka PEN Club üyesidir.

ESERLERİ

(Öykü): Eylül Yorgunu (1969), Camın Kırık Yerindeki Mavi (1972), Kel Kız (çocuklar için,1990).

Paylaş