Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Feridun Bey (Paşa) Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi
HAYATI

Yazar. Tam adı Feridun Ahmet Bey’dir. Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. 1583’te İstanbul’da yaşama veda etti. Vakfiyesinde babasının adının Abdülkadir olarak geçmesine bakarak devşirme olduğu söylenebilir. Künyesini “Ahmed eş-Şehîr bi-Ferîdun et-Tevkīî” şeklindedir.

Feridun Bey, defterdar Çivizade Abdullah Çelebi’nin yanında yetiştiği, 1552/53 yılından başlayarak Sokullu Mehmet Paşa’nın yanında katiplik yaptığı bilinmektedir. Sırası ile divan katibi, reisülküttap ve nişancı oldu. 1575’te ünlü yapıtı Münşeatü’s Selatin’i III. Murat’a sundu. Bir süre sonra da gözden düştü ve azledildi. 1581’de yeniden nişancı olana kadar Semendire ve Köstendil’de sancak beyi olarak bulundu. 1582’de Rüstem Paşa’nın kızı ile evlendiyse de çok yaşamadı. Ölüm tarihi “Nişanın kaldı dünyada Feridun” H. 991’dir.

Feridun Bey Münşeat’ı adı ile ünlenen Münşeat-ı Selatin 1848’de ve 1858’de olmak üzere iki kez basıldı. Feridun Bey’in ayrıca Müftah’ı Cennet adı ile yayımladığı ahlaki bir risalesi de bulunmaktadır.

ESERLERİ
  • Münşeâtü’s-selâtîn
  • üzhetü’l-esrâri’l-ahbâr der Sefer-i Sigetvar
  • Miftâhu’l-cenne

KAYNAKÇA: Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (6. bas. 1999).

Paylaş