HAYATI

Yazar. 1962 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Yozgat’ta tamamladı. Daha sonra başladığı Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü’nden 1983’te mezun oldu. Güzel sanatlar alanında yüksek lisans öğrenimi gördü. Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalıştı. Ardından Ankara’ya dönen Ethem Baran, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Eğitim Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı. Sonraki yıllarda MEB tarafından çıkarılan Milli Eğitim dergisinde çalıştı. Milli Eğitim Dergisi, Eğitim Dergisi, Okumak (Gazete), Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisi’ni yayımladı. TRT Gap Radyosu’nda “Kitap Kurdu” adlı programı hazırlayıp sundu (Mart-Ekim 2006). Halen öğretmenlik yapıyor. Resim sanatıyla da ilgileniyor.

Ethem Baran’ın “Güvercinler” adlı ilk öyküsü Hisar dergisinde çıktı (1980).Yazarın sonraki yıllarda çalışmaları Adam Öykü, Hece Öykü, İmge Öyküler, Notos Öykü, Eşik Cini, Lacivert, Varlık, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap gibi pek çok dergide yer aldı.

ÖDÜLLERİ

  • Kurutulmuş Gül Mevsimi’yle 1994 Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü
  • Dönüşsüz Yolculuklar ile 2005 Yunus Nadi Öykü Ödülü

ESERLERİ

Öykü:

  • Sonrası Ayrılık, İst.: Milli Eğitim, 1991
  • Kurutulmuş Gül Mevsimi, İst.: Milli Eğitim, 1994
  • Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı, İst.: Doğan Kitap, 2005
  • Unuttuğum Bütün Akşamlar, İst.: Doğan Kitap, 2005
  • Bozkırın Uzak Bahçeleri, İst.: Doğan Kitap, 2006

Roman:

  • Yarım, İst.: Doğan Kitap, 2008.

ESER ÖRNEKLERİ

GÜZELLİĞİNİ GÖRDÜKÇE AĞLAYASIM GELİYOR

İş Kurumu’na başvurdun mu, diyor annem. Başvurmadım anne. Vuracak başım yok. Varsa bile onların işine yaramaz. Aradıkları adam ben değilim. Aslında adam da aramıyorlar zaten. Biz öyle zannediyoruz. Arıyormuş gibi yapıyorlar. Biz de iş bulabilecekmişiz gibi yapıyoruz. Ne güzel kandırıyoruz birbirimizi değil mi?

Hayat bir oyunmuş, hep öyle diyorlar ya. Oyun içinde oyun oynamak… yaptığımız bu. Herkes kendince, hayatta kalabilmek için gerekli silahları bulmuş ya da onlara baştan verilmiş. Benim sadece kitaplarım var. Annem, bu kitaplar mı kurtaracak seni, diyor. Kurtarılmak isteyen kim anne! … Kitap okuyarak zengin olunmazmış. Zengin olmak mı? Kim zengin olmak istiyor, ben hiç öyle bir şey dedim mi?

KAYNAKÇA: D. Gündoğan, “Samimi Hayatlar Kitabı”, Radikal Kitap, 18 Şubat 2005; B. Çelik, “Yağmurlardan Artakalmış Taşra Hikâyeleri”, Virgül, Temmuz-Ağustos 2005; E. Canan, “İnadına Taşralı Öyküler”, Radikal Kitap, 30 Eylül 2005; R. Funda, “Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı”, Ünlem, Eylül 2005.

Paylaş