HAYATI

Şair. 18 Aralık 1939’da Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. 5 Temmuz 2008’de İstanbul’da yaşama veda etti. Tam adı Adil Erdem Bayazıt olan şair, Şerife Hanım ile devlet memuru Ökkeş Tahsin Bayazıt’ın oğludur. Maliyede memur olan babası Ökkeş Tahsin Bey’in aile kökleri, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Seferi dönüşünde Doğubayazıt’tan getirerek Maraş’ta iskân ettiği Bayazıtlılar’a dayanmaktadır. Annesi Şerife Hanım Ârifoğulları’ndandır.

Ortaöğrenimini 1959’da Maraş Lisesi’nde tamamlayan Erdem Bayazıt, 1971’de Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. MEB Basın Bürosu’nda, Milli Kütüphane’de (1967-72) çalıştı, Kahramanmaraş’ta lise edebiyat öğretmenliği ve İl Kütüphanesi müdürlüğü (1975) yaptı; İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı genel sekreterliği (1974) ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda memurluk görevinde bulundu. Anavatan Partisi’nden Kahramanmaraş milletvekili oldu (1987). 1997’den itibaren Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Erdem Bayazıt’ın ilk şiirleri 1958’de, Kahramanmaraş’ta yayımlanan Hamle dergisi ve Gençlik gazetesinin sanat ekinde çıktı. Şiir ve yazılarını Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat, Mavera ve Yedi İklim dergileri ile Yeni İstiklâl, Yeni Devir ve Zaman gazetelerinde yayımladı. Ankara’da yayımlanan Edebiyat (1968) ve Mavera (1976) dergilerinin kurucuları arasında yer aldı; sahibi olduğu Mavera’nın yazı işleri müdürlüğünü yürüttü; Akabe Yayınevi’ni kurdu. 1997’de Ak Radyo’da “Şiir, Yalnızca Şiir” adlı programı hazırladı. Çağı, makine uygarlığını ve değerlerini yargılayan, Tanrı’dan koparılan insanın manevi kurtuluşu temasını işleyen şiirlerinden bazıları M. Ceylan tarafından İngilizceye çevrildi.

TYB ve Parlamenterler Birliği üyesi olan Erdem Bayazıt, İpek Yolu’ndan Afganistan’a ile 1983’te TYB Ödülün sahibi oldu. Bayazıt ayrıca Risaleler ile 1988’de TYB Ödülüne; 2004’te Stasbourg Türçenin Uluslararası Şiir Şöleni Yahya Kemal Ödülüne layık görüldü. Hakkında Yedi İklim dergisi bir özel sayı çıkarmış (Şubat-Mart 2008), Murat Turna tarafından yüksek lisans tezi hazırlanmıştır (İstanbul 2004). Erdem Bayazıt’ın şiirleri Sebep, Risaleler, Şiirler, Gelecek Zaman Risalesi (toplu şiirler) adlı kitaplarda toplanmıştır.

ESERLERİ

Şiir:

  • Sebeb Ey, Ank.: Edebiyat Dergisi, 1972
  • Risaleler, İst.: Akabe, 1987
  • Şiirler (Sebeb Ey-Risaleler), İst.: İz, 1995
  • Gelecek Zaman Risalesi, İst.: İz, 1999

Gezi:

  • İpek Yolu’ndan Afganistan’a, Ank.: Akabe, 1982
ESER ÖRNEKLERİ
BULMAK ŞİİRİNDEN

Bir ışık bir kelebek biraz çiçek biraz kus

Yeni bir ülke yüzün ellerimde kaybolmuş

 

Soluğum bir kuş gibi uçuyor ellerine

Kapılıp gidiyorum saçının sellerine

 

Gözlerinden göğüme sayısız yıldız akar

Bir gülüşün içimde binlerce lamba yakar

 

Bir kurtuluştur o an cağrılsa senin adin

Sesin ne kadar sıcak sesin ne kadar yakın

 

Tabiat bir bembeyaz gelinlik giymiş gibi

Yüzüme kar yağıyor sanki elinmiş gibi

 

Sensiz gecen zamanı belli yaşamamamışım

Sensizlik bir kuyuymuş onu aşamamışım

 

Bir yol buldum öteye geçecek gözlerinden

İşte yeni bir dünya peygamber sözlerinden

 

Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm

Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm

KAYNAKÇA: BF (3 Mayıs 1999); Necatigil, İsimler, 76; “Beyazıt, Erdem”, TDEA, I, 356; C. Çiftçi, Maraşlı Şair-Yazar Alimler, İst., 2000, s. 40-43, M. Fatih Andı, “Beton Duvarlar Arasında Açan Çiçek: Modern Kentleşmeye Karşı Erdem Bayazıt’ın Şiiri”, FSM İlmî Araştırmalar: İnsan ve Toplum Bilimleri Dergisi, sy. 1, İstanbul 2013, s. 79-92; “Bayazıt, Erdem”, TDEA, I, 356; “Bayazıt, Erdem”, Tanzimattan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi, İstanbul 2003, I, 183-184, İslam Ansiklopedisi

 

 

 

Paylaş