HAYATI

24 Haziran 1946 günü Manisa’nın Turgutlu ilçesinde dünyaya geldi. Gülter Hanım ile PTT müdürü Mustafa Sevinçli’nin oğludur. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Adana, Manisa ve Menemen liseleri ile Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nde edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. 1984’te Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Namık Kemal ve Tiyatro” başlıklı tez çalışması ile yüksek lisans eğitimini ve 1989’da yine aynı enstitüde “Görüşleriyle, Uygulamalarıyla Bir Tiyatro Adamı Olarak Muhsin Ertuğrul” adlı çalışması ile doktorasını tamamladı. 1998 yılında kadar Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürdü. 1999’dan sonra bir süre Kıbrıs’ta Lefke Avrupa Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde çalıştı. Çalışmalarını halen Yaşar Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Efdal Sevinçli’nin ilk yazısı olan “Cumhuriyet Dönemi Türk Romanı Konular Üzerine Notlar” 1974 yılında Türk Dili dergisinde yayımlandı. Yazar, daha sonra inceleme yazıları Türk Dili, Türk Folklor Araştırmaları, Dönemeç, Varlık, Yazko Edebiyat, Çağdaş Eleştiri, Ortaklaşa, Tarih-Toplum, Gösteri, İzmir İzmir, Tiyatro Tiyatro ve Gölge gibi dergilerde yer aldı. 1979-1983 yılları arasında İzmir’de Dönemeç dergisinin yayın kurulu üyeliğini yaptı. 1997’de TRT İzmir Radyosu’nun “Şeker Mikrofon” adlı program içinde yayınlanan “Dilimizi Eşek Arısı Soktu” bölümünü hazırladı. Muhsin Ertuğrul’un anılarını “Benden Sonra Tufan Olmasın” adı ile kitaplaştırdı. Efdal Sevinçli, Türkiye’de Osmanlıca dili üzerine yetkin isimlerden bir isimdir. Yazar, Tiyatro Eleştirmenleri Derneği üyesidir.

ESERLERİ

İNCELEME:

  • Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e, Sinema’dan Tiyatro’ya Muhsin Ertuğrul (1987)
  •  Görüşleriyle, Uygulamalarıyla Muhsin Ertuğrul (1990)
  • Hüseyin Rahmi Gürpınar (Yaşamı, Yapıtları, Sanatı) (1990)
  • Namık Kemal ve Tiyatro (1992)
  • İzmir’de Tiyatro (1994)

DERLEME:

  • Eleştirmen Gözüyle -I- (1995)

ÇEVİRYAZI VE SADELEŞTİRME:

  • Bizans Söylenceleriyle Osmanlı Tarihi (Yusuf bin Abdullah’ın Târih-i Al-i Osman adlı eserinin çevriyazısı ve yazarının tanıtımı, 1997).

YAYINA HAZIRLAMA:

  • Benden Sonra Tufan Olmasın (M. Ertuğrul’un anıları, Eczacıbaşı Vakfı, İstanbul, 1989) (Ö. Nutku, M. Tuncay ile birlikte)

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001).

Paylaş