HAYATI

Öykü ve masal yazarı. 1942’de Antalya’da dünyaya geldi. 1995’te bir edebiyat etkinliğine katılmaz üzere gittiği Almanya’da yaşama veda etti. Öğrenimini çeşitli işlerde çalışırken sürdüren Duran Yılmaz, bu dönemde bir süre Antalya’nın köylerinde öğretmenlik yaptı. Çiftçilik ile uğraştı.

Duran Yılmaz’ın ilk öyküsü 1972’de Yeni Dergi’de yayımlandı. Sonraki yıllarda öykü ve yazıları Yeni Dergi, Yeni Adımlar, Yeni Toplum, Sanat Emeği, Türkiye Yazıları, Yarında Doğru ve Öykü gibi pek çok dergide yer aldı. Duran Yılmaz, yapıtlarında “Akdeniz Yörüklerinin acımasız doğa ile iç içe geçmiş dünyasından getirdiği konuları yalın bir şiirsellikle anlattı” (Necati Güngör). Yazar, kaybolan göçebe toplulukların yaşam biçimi ve geleneklerini yansıttığı öykülerini “Yörük Hikayeleri” adlı bir kitapta topladı. Büyük ölçüde yerel ağızlardan da yararlanarak kaleme aldığı bu kitabın sonunda yerel sözcüklerin karşılıklarını verdiği bir sözlük bulunmaktadır. Duran Yılmaz’ın ikinci yapıtı olan “Kadın Korkusu” adlı öykü kitabında ise hızlı kentleşmenin getirdiği toplumsal, kültürel ve ruhsal sorunları ele aldı.

Duran Yılmaz, “Yurt Yeri” adlı öyküsüyle Yeni Adımlar Dergisi Hikaye Yarışması’nda Övgüye Değer Eser Ödülüne layık görüldü. Yılmaz ayrıca, “Kışlak” adlı öyküsü ile Yeni Adımlar Dergisi Hikaye Yarışmasında birincilik, “Başaklar Olgunlaşırken” ile de 1975’te Ankara Sanat Festivali Yarışması’nda mansiyon ödüllerinin sahibi oldu.

Duran Yılmaz, 2018’de çocuklar için kaleme aldığı “Keloğlan ve Ak Ülke” kitabında yer alan bir bölümde çocuk istismarı olduğu gerekçesi ile büyük tepki aldı. Bu tepkilerinden ardından yayınevi kitabın piyasada bulunan mevcut nüshalarını toplatacağını duyurdu.

ESERLERİ

ÖYKÜ:

  • Yörük Hikâyeleri (1983)
  • Kadın Korkusu (1992)

ÇOCUK KİTABI:

  • Keloğlan ve Ak Ülke (1981).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990’da ve  1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001’de ve  2004’te) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005’te) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007’de ve  2009’da) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013’te) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013’te), Necati Güngör / Yörük Hikâyecinin Ölümü (Adam Öykü, Ocak-Şubat 1996’da), , ‘Keloğlan Ak Ülke’ kitabında skandal ifadeler – Keloğlan Ak Ülke Kitabı Yazarı Duran Yılmaz Kimdir? (karar.com, 19.10.2018)

 

 

Paylaş