HAYATI

Şair. 14 Aralık 1967’de (nüfus kaydı ile 1 Mart 1969) Trabzon’a bağlı Of ilçesinde dünyaya geldi. Vecdet Karla ve Cem Karabudak imzalarını da kullandı. Mukaddes Hanım ile çiftçi Ahmet Karal’ın oğlu. Of İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi; 1986’da İÜ Tıp Fakültesi’nde başladığı öğrenimini Boğaziçi, İstanbul ve Mimar Sinan üniversitelerinin sosyoloji ve psikoloji bölümlerinde sürdürdü; İÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Reklamcılık Programı’ndan mezun oldu. 1993’ten beri reklam sektöründe metin yazarı olarak çalışıyor. Ö. Erdem’le birlikte Kaşgar dergisini çıkardı. İstanbul’da yaşıyor; evli.

Cevdet Karal’ın ilk denemesi 1983’te Yeni Devir gazetesinde çıktı. Sonraki yıllarda şiir ve yazıları Argos, Yönelişler, Dergâh, Diriliş, Bürde, İkindi Yazıları, Kelime, İpek Dili, Kayıtlar, Defter, Virgül, Matbuat, Nar ve Kaşgar dergileri ile Yeni Şafak gazetesinde yer aldı.. H. Ergülen’in değerlendirmesiyle “Cevdet’in şiirinde şaşırtıcı olan bir şey var, seçtiği ‘sakin’ sözcükler yan yana gelip dize ve iç içe geçip şiir olduklarında, bu ‘sakinlik’ten beklenmeyecek yoğunlukta bir ‘isyan’ olup çıkıyorlar.”

ESERLERİ

Şiir:

  • Horozlu Ayna ve Ölüm, İst.: Kaknüs, 1998
  • Hilkatin İlk Günleri, İst.: Kaknüs, 2006.
ESER ÖRNEKLERİ

KAR NEREDE

Kımıltısız duruyor oldukları yerde
Dili sarkmış sokak köpekleri de
Kar bizi çok bekletti bu yıl
Karardık karalara büründük
Kardan umut kestiğimiz günlerde

Bir bıçak birden bire kesti
Bir günü, bilmedik sebebini
Bir sonrakine bağlayan şeyi
Korkunç yaz geri mi geldi
Kırmızı bir soruydu sorduk
Çok eski bir kandır rengi

Var mıydı biz mi kaybetmişiz yolunu
Dikilmiş bekliyoruz pencere önlerinde
İç çeke çeke kar altında kalmış günlere
Camlarda büyüyen buğudan tanıyoruz
İçimize sığmayan bu bitimsiz boşluğu

KAYNAKÇA: Ömer Erdem / Hin, İnce ve Türkçe (Virgül, Aralık 1998), Haydar Ergülen / İçten Yanmalı Bir Şiir (Varlık, Eylül 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), Mehmet Çetin / Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c. 4, 2002, BF (10 Eylül 1999), Varlık, S. 1104 (Eylül 1999), Karal, Cevdet (1998).”Sanatı Savunmak”. Kaşgar. S.6, Karal, Cevdet (2007). “Şiir: Ne İşe Yarar?”. Radikal, 21 Mart 2007, Özger, Mehmet (2015). “Cevdet Karal’la Söyleşi: ‘Yazmak, yazmak ve tüm yaşamı şiirin içine alabilmek istiyorum.’ “. Yedi İklim. C. 28. S. 309.

Paylaş