HAYATI

12 Mart 1951 günü Bursa’nın İnegöl ilçesinde dünyaya geldi. Terzi Mükerrem Hanım ile esnaf Mustafa Kavukçu’nun oğludur. İlk ve orta öğrenimi İnegöl’de tamamladıktan sonra 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar MTA Sismik-1 gemisinde görev yapan Kavukçu, Marmara Denizi ve özellikle İzmir Körfesi’ndeki araştırmalara katıldı.

Cemil Kavukçu’nun ilk öyküsü “Pazar Güneşi” 1981’de Sesimiz dergisinde yayımlandı. Daha sonra öyküleri Yaba Öykü, Karşı, Dönemeç, Dönem, Yazıt ve Adam Öykü dergilerinde yer buldu. Kavukçu’nun “Nolya” adlı öyküsü TRT tarafından televizyona uyarlandı. Kıyı kasabalarında yaşayan insanların yalnızlıklarını, umutsuzluklarını, karamsarlıklarını ve hüzünlerini Sait Faik öykücülüğüne yakın bir dil ile anlattı. Fethi Naci tarafından “Bir Anlatı Ustası” olarak değerlendirildi.

PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Cemil Kavukçu, “Patika” adlı kitabıyla 1987’de Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülünün, “Uzak Noktalara Doğru” öyküsü ile 1996’da Sait Faik Armağanının ve “Başkasının Rüyaları” ile de 2003’de Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülünün sahibi oldu.

“Kavukçu, çok basit olayları yansıtırken bile, yaşamın derinliğini, toplumsal ve bireysel değerleri yakalayabiliyor. (…) Cemil Kavukçu, kaynağında, bir durum öykücüsü. Her tabloda, klasik öykünün kurgusuna bağlı, ama başı, ortası ve sonu olan tabloların her biri, ayrı bir durumu yansıtıyor. Bu tablolar, titiz bir işçilikle bütünleştiriliyor. Her tablo, büyük bir tablodan seçilmiş örgeler gibi duruyor. Bütünlüğü sağlayan da, tabloların bağıntılı olması. Bir de, bütün öykülerinde, beklenmeyen bir sonuçla karşılaşıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey, ‘çarpıcı sonuç’ değil, ‘beklenmeyen sonuç’tur. Bu sonuç, bir durumu ifade ediyor her zaman.” (Vecihi Timuroğlu)

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Pazar Güneşi (1983’te), Patika (1987’de), Temmuz Suçlu (1990’da, Patika ve Temmuz Suçlu adlı kitapları bir arada, 1998’de), Yalnız Uyuyanlar İçin (1996’da), Uzak Noktalara Doğru (1996’da), Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak (1997’de), Dört Duvar Beş Pencere (1999’da), Fırat’a Karışan Öyküler (derleme, on beş öykücüden ortak kitap olarak, Tan Oral’ın desenler ile, 2001’de), Gemiler de Ağlarmış (2001’de), Başkasının Rüyaları (2003’te), Suda Bulanık Oyunlar (2004’te).

ROMAN: Dönüş (1998’de).

Paylaş