Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Celaleddin Ezine Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi

1901 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 6 Ocak 1972’de İstanbul’da hayatını kaybetti. Tam adı Mehmet Celalettin Ezine’dir. Hukuk Fakültesi profesörü ve temyiz mahkemesi azası Memduh Bey’in oğludur. Selanik valilerinden şair Nazım Paşa anne tarafından dedesidir. Galatasaray Lisesi’nde ilkokulu okuduktan sonra on üç yaşında Almanya’ya gitti ve ortaöğrenimini burada tamamladı. Heidelberg ve Leipzig üniversitelerinde felsefe, Paris Siyasal İlimler Yüksek Okulu’nda ekonomi öğrenimi gördü. 1927 yılında yurda döndü. Türkçesini güçlendirmek için M. C. Kuntay’da özel ders aldı. 1935’ kadar yabancı şirketlerde çalıştı; daha sonra Gün gazetesinin başyazarlığını yaptı. H. Tanrıkurt ile birlikte Hamle adında aylık bir sanat edebiyat dergisi çıkardı. Kabri Edrinekapı Şehitliğindedir.

Almanca kaleme aldığı ilk şiirleri Berliner Börsenzeitung’da çıktı; yine Alman dilinde yazdığı “De Weg” adlı oyunu Darmstadt’da Stadttheater’de sahnelendi. Tasvir- Efkar, Cumhuriyet ve Hürses gazetelerinde eleştiriler ve gezi notları yayımladı. Edebiyat ve tiyatro eleştirilerinde Batı’daki çağdaş ve klasik bazı sanatçılarla Türk Sanatçılarının karşılaştırmalarını yaptı. “Yakub ve Ötekiler” adlı kitabı için Hasan Ali Yücel “nezih ve çok hareketli bir Türkçe ile yazılmıştır. Büyük bir eserin projesi, esaslı ve müstakbel bir inşanın maketidir”. “Bir Müsafir Geldi” oyunu 1938’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi. Bazı yazıları Almanca, Fransızca, İngilizce, Romence, Macarca, Bulgarca, İspanyolca, Ermenice ve Rumcaya çevrildi.

Celaleddin Ezine, Romanya Akademisi Steaue Romanei Nişanı Komodorluk Rütbesi ile ödüllendirilmiştir.

ESERLERİ

OYUN: Yakup ve Ötekiler (1938), Bir Misafir Geldi (1939).

GEZİ: Amerika Mektupları (1940), Harb İçinde Avrupa (1943).

Paylaş