HAYATI

Şair. 5 Şubat 1946’da Şanlıurfa’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini memleketi Şanlıurfa’da tamamladı. 1970’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1973’te avukatlık stajını tamamlayan yazar buna rağmen avukatlık yapmadı. 1974’te Sayıştay’da denetçi olarak çalışmaya başladı. Evli ve iki çocuk babası olan Celal Oymak, 5 Şubat 2011’de yaş haddinden emekli oldu. Çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

Celal Oymak, şiirlerini Ajans-Türk, Çele, Çağrı, Yaşasın Edebiyat, Türkiye Barolar Birliği, Harran, Defne, Dost Dost, Sarı Zeybek, Türk Dili, Erciyes, Bizim Ece dergileri ile Fakülteli Ozanlar, Şair Hukukçular, Urfalı Şairler, Şiirle Yaşayanlar Antolojilerinde ve Gönül Sohbetleri Güldestelerinde (II, III, IV, V, VI) gibi pek çok dergide yayınladı.

Celal Oymak için, “İyi bir hukukçu, başarılı bir şair de olabilir” diyen Talat Sait Halman, onun son kitabı Mevsimsiz’de yer alan şiirlerini şu sözlerle değerlendirmiştir: “Celal Oymak, hem huzurun, hem heyecanların şiirlerini yazıyor. Hem mevsimlerin hem de onları aşkla aşan mevsimsizliğin… Duru, diri, dinç, derin söyleşiler bunlar: Kolay romantizme kapılmadan, melodrama hiç yönelmeden, dilimizin gücünü güzel duygularla gönendiriyorlar. (…) Şair Celal Oymak’ta, vicdan estetiği, bilinç etiği ve duygu matematiği gönül okşayıcı bir bileşim yaratmış” (Halman 2011).

ESERLERİ

Şiir:

  • Düşler Yakın Takipte (2000)
  • Nice Hâlleri Var Sevdanın (2004).
ESER ÖRNEKLERİ

KANAVİÇE ŞİİRLERİ

Kaplardan dolup taşan pekmez gibi,
Kabarırken heveslerimiz,
Yolculuk yapardık yıldızlar arasında,
Dam üstündeki yataklarımızda.

Kanaviçe çiçeklere dönüşürken umutlarımız,
Bir gül çıkartması olurdu,
Çeçe Sineği’nin izi yanaklarımızda.

Harmanlarken hüznümüzü, saklarken acılarımızı,
Bir hoyrat, bir zılgıt çınlardı kulaklarımızda.

Soğuktan şikayet eden dedem,
Dört gözle beklerdi yazın gelişini.
Bense taklacı, hallallı güvercinlerin
Peşi sıra çıkardım bir hayal yolculuğuna.
Ateş gölüne Mancınık’tan atılan İbrahim gibi
Bulurdum kendimi bir gerçeğin ortasında.

Ellili yıllar deyip geçmeyin,
O zamandan beri anılar resmi geçidinde
Yıkıldı nice hayalhaneler,
Kurudu Karakoyun Deresi, çekildi Bamya Suyu.

Yok oldu yol boyu uzanan gölgelikler,
Tarihe karıştı Karga Taşı’ndan yaptığımız oyuncaklar.

Yaşamadı o günleri şimdiki çocuklar.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Çalidis, Nena (2004). “Hem Hukukçu Hem Şair, Celal Oymak, İkinci Şiir Kitabında Sevginin Hallerini Anlatıyor”. Cumhuriyet, 29 Eylül 2004, 15, Halman, Talat S. (2011). “Sayıştay 1. Daire Başkanı Celal Oymak Şiirlerini “Mevsimsiz” Adlı Şiir Kitabında Topladı”. https://t24.com.tr/haber/celal-oymakin-siir-kitabi-mevsimsiz-cikti,123539, [erişim tarihi: 26.05.2019].

Paylaş