HAYATI

XX. Yüzyıl şairlerinden. 1892 yılında Giresun’da dünyaya geldi. 31 Ağustos 1942 günü Giresun’a bağlı Şebinkarahisar ilçesinde yaşama veda etti. Asıl adının Hacı Ömer ya da Ömer Avni olduğu tahmin edilir. Hürmüz Hanım ile Beyazıtoğullarından Mahmut Kaptan’ın oğlu. Bazı yapıtlarını Projektör ve A. Melih imzaları ile kaleme aldı.

İlk öğrenimini Giresun’da Kapukahve İptidasi’nde bitiren Akengin, Trabzon İdadisi’nde başladığı ortaöğrenimini 1908’de İstanbul’da tamamladı. 1912’de bir yıl kadar Darülfünun Edebiyat Fakültesi’ne devam etti. Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine eğitimi yarım kaldı, yedek subay olarak askere alındı. Askerlik dönüşü edebiyat çevrelerinin içinde yer alan Can Akengin, bir süre İzler dergisinde çalıştı. Zaman zaman da tiyatroyla ilgilendi. Adı ile özdeşleşen Giresun Sanat Merkezi’nin uzun yıllar yöneticilik görevini üstlendi. Yaşamının son yıllarında ise derbeder bir hayat sürdü.

İlk yazısı 1910 yılında Giresun gazetesinde yayımlandı. Daha sonra yapıtları Karadeniz ve Giresun’da yerel bir gazete olan Işık gazetesinde yer aldı. Can Akengin’in yerel lehçeler ile bezenmiş şiirleriyle adından “Karadeniz Şairi” olarak bahsedildi. Servet-i Fünun ve Milli Edebiyat sanat anlayışının izlerini taşıyan şiir ve yazılarında rahat bir söyleyiş, sağlam bir teknik kullandı. Ürünlerini kaleme alırken kullandığı yerel renkler ve deyimlerle de kendine ayrı bir güç sağladı. Can Akengin, eserlerinde “hemen bütün şiirlerinde hece ölçüsüne ve uyağa sıkı sıkıya bağlı kaldı”. (Behçet Necatigil)  Akengin’in yapıtları 1944 yılında “Şiirleri Nesirleri” adıyla iki ciltte toplandı. 1973 yılında ise şiirleri yine Giresun’da yeniden basıldı.

Giresun’un önemli simalarından biri olan Can Akengin’in adı ölümünden sonra adı şehrin en büyük sanat galerisine ve Giresun Üniversitesi’nin anfi dersliklerinden birine verildi.

ESERLERİ

  • Can Akengin’in Şiirleri, Giresun, Yeşil Giresun Matbaası, 1944’de
  • Can Akengin’in Nesirleri, Giresun, Yeşil Giresun Matbaası, 1946’de

KAYNAKÇA: Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999’da), TBE Ansiklopedisi (2001’de), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990 ve 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001 ve 2004’de) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005’de) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006’da, gen. 2. bas. 2007’de) – Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013’de) – Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013’de)

Paylaş