HAYATI

Roman yazarı. 7 Ağustos 1941 günü Ankara’da dünyaya geldi. Fahriye Hanım ile bankacı Talit Ülkü’nün oğlu. Bahçelievler Deneme Lisesi’ni, İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni (1968) bitirdi. Ankara’da serbest proje mimarlığı yaptı. 1984’te Demokratik Sol Parti’nin kuruluş çalışmalarına katıldı, ancak partinin resmen kuruluşundan önce hareketten ayrıldı. 1985’te bir “hayat sigortası” şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak İzmir’e yerleşti. 1992’en başlayarak İzmir’de kurucusu olduğu “Radyofon 99.3” radyosunda “Saklı Tarih” adlı programı hazırladı ve sundu.

ESERLERİ

Roman:

  • Pargalı İbrahim Paşa: Kanuni’nin Düşü Hürrem’in Kâbusu, İst.: İnkılap, 2001
  • Çobanlıktan Veziriazamlığa Rüstem Paşa, İst.: İnkılap, 2002
  • Son Hazaryalı, İst.: İnkılap, 2004.
  • Suların Getirdiği Padişah 2. Selim

ESER ÖRNEKLERİ

SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH II. SELİM’DEN

Selim fetihten sonra İstanbul’da ölen ve sefere çıkmayan ilk padişahtı. Nurbanu, onun cesedini sarayın buzluğuna kaldırttı ve Manisa’daki oğluna haber saldı. 22 Aralık’ta, öğle sularında, Şehzade Murat Yenisaray’a ulaştı. O gün ikindi namazından evvel, Ayasofya camiine eller üzerinde taşınan Selim’in tabutunu beş evladının irili ufaklı tabutları izliyordu; Osmanlı şehzadelerinin kaderiydi bu…

Din bir nizamdır ve nizam olduğuna göre ona insan eli değmiştir. Aslında dini anlamak yerine Tanrı’yı anlamak bana daha doğru geliyor. Gerçekten inanmış adam diyaneti aradan çıkarır; mantığını ve vicdanını kullanarak sonuca ulaşır. Böyle biri ara duraklarda boşuna oyalanmaz.

Fatih’in oğlu, Mahmut Paşa’nın karısını kapatmamış mıydı? Paşa, karısını boşayınca Fatih ne yaptı? ‘Oğlum karını koynuna aldı diye sevineceğine karını boşarsın ha?’ diyerek çadırını adamını başına yıktırıp onu veziriazamlıktan azletti; sonradan oğlunun ölümüne üzülmedi diye herifi katlettirdi, bizimki gibi şehzadesine hakaret etmedi.

Bir ermişin dediği gibi, açık olan şeye, kapalı olandan zor ulaşılır. Ama Hıristiyan ulularının koynuna girmeyen kadınlar cadı olup meydanlarda yakıldı. Müslümanlık onları çarşaflarla sarmalayıp erkeğin malı yaptı.

Boğmak hak, kan akıtmak yassak!

Bunun atalarından Musa Çelebi boğdurtmak için kovaladığı ağabeyi İsa Çelebi’yi öldüren adamları, bu adamların oturdukları köyle birlikte orada yaşayanların tamamını, soyundan birinin kanını akıttıkları için diri diri yakmamış mıydı?

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş