HAYATI

Gazeteci ve yazar. 20 Temmuz 1936’da Bitlis’te dünyaya geldi. Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın-Yayın Yüksek Okulundan mezun olan Burhan Dodanlı gazeteciliğe 1961 yılında Anadolu Ajansında muhabir olarak başladı. 1977’de Anadolu Ajansında yazı işleri müdürü oldu. Ardından basın danışmanı olarak Milli Prodükdivite Merkezi ve Devlet Bakanlıklarında görev yaptı. Milliyet gazetesinin Almanya baskılarında yazıları görüldü. 1967 yılında Basın-İş ve Gazeteciler Cemiyeti’nin haber dalında birincilik ödüllerinin sahibi olan Burhan Dodanlı, Türkiye Gazeteciler Vakfı ile Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesidir.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamına tanıklık eden tek gazeteci olan Burhan Dodanlı, o geceyi 2012’de çıkardığı “Hepiniz Suçlusunuz” adlı kitabında kaleme aldı. Yazarın en önemli kitaplarından biri olan ve Türk siyasi tarihinden önemli anlarından birinin tanıklığı olan bu kitap ile ilgili Burhan Dodanlı verdiği röportajlardan birinde o geceyi şu sözlerle anlattı “Deniz Gezmiş, idam edileceği gece ambulans tipi bir arabayla getirildi. Defalarca konuştuğum, aylarca mahkemelerde takip ettiğim bir çocuktu ve göz aşinalığı da vardı. Zor bir duyguydu. Ali Paşa’ya, ‘eğer bu verdiğiniz karar kesinleşir, Yargıtay’dan geçerse, Meclis’ten geçer ve onaylanırsa idam safhasını Ajans muhabirleri olarak izleyebilir miyiz’ dedim. Önce ‘mümkün değil’ karşılığını verdi. Sonra ‘ama sen bütün duruşmaları takip eden bir muhabir olarak o gün idamın infaz edileceği yerin kapısına kadar gelebilirsen, söz seni içeri alacağım’ dedi. ‘Paşam, o nasıl olacak’ dedim, ‘karışmam, eğer gelebilirsen’ karşılığını verdi”.

ESERLERİ

  • Darağacı (1978), Akşam Dönüşü.
  • Temiz Hava Komisyonu,
  • Sakın İntihar Etme adlı TV ve radyo oyunları yayımlanmamıştır.

KAYNAKÇA: https://www.politez.com/detail/endiseli-/3894/deniz-yusuf-ve-inanin-son-gunu-son-mektuplari-ve-idam-sehpasindaki-son-sozleri#.XYtei0YzbIU, https://www.sozcukitabevi.com/Kitap/burhan-dodanli-cunta-karari-ile-adnan-menderesi-ve-demokrasiyi-nasil-astik, hurriyet.com.tr,  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

Paylaş