HAYATI

15 Ağustos 1951 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Hasan Barış Pirhasan’dır. Bankacı Merih Hanım ile roman yazarı Vedat Türkali’nin oğlu, sinema oyuncusu Deniz Türkali’nin kardeşidir. İlk ve orta öğrenimini Aydın İlkokulu, İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Fen Lisesi’nde tamamladı. 1969 yılında girdiği Hacettepe Tıp Fakültesi’nde iki yıl kadar eğitim gördükten sonra 1976 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını İngiltere’de bulunan The National Film ve TV School’da yaptı. 1985 yılında Ömer Kavur tarafından yönetilen “Körebe”, 1985’te “Amansız Yol” ve 1986’da Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Ah Belinda” gibi pek çok filmin senaryosunu kaleme aldı. Yabancı filmlerden ve başka yazarlardan birçok uyarlama yaptı. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Film Yönetmenleri Derneği üyesidir.

Barış Pirhasan’ın ilk şiirleri 1974 yılında Yeni Dergi’de çıktı. 1975’te Militan dergisinin yazı kadrosu içinde yer aldı. Devrimci Savaşımda Sanat Emeği adlı dergiyi çıkardı. (31 sayı, Şubat 1978- Eylül 1980) Daha sonra şiirlerini Yazko Edebiyat, Sanat Olayı, Gösteri, Kitaplık, gibi dergilerde yayımladı.

Barış Pirhasan’ın ilk şiirlerinde tarih, toplum ve doğayı merkeze aldığı görüldü. Daha sonra bireyin iç dünyasına yöneldi ve burada hissettirdiği gerilimi yer yer mizahi öğeleri de kullanmış olduğu şiirlerinde dile getirdi.

Barış Pirhasan, “Usta Beni Öldürsene” ile 1997 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü, 1998 Ankara Film Festivali En İyi Film ve En İyi Senaryo Ödülü’nü almıştır.

TBE Ansiklopedisi’nde Barış Pirhasan ile ilgili şu sözler yer almaktadır: Barış Pirhasan’ın “İlk şiirlerinde tarih, toplum ve doğayı merkeze aldığı görüldü. Daha sonra bireyin iç dünyasına yöneldi ve burada hissettiği gerilimi yer yer mizahi öğeleri de kullandığı şiirlerle dile getirdi”.

ESERLERİ

ŞİİR: Tarih Kötüdür (1981), İmzasız El Yazıları (ilk kitabındaki şiirlerle birlikte, 1985), Babam Benden Hiçbir Şey Anlamıyor (1995).

SENARYO: Usta Beni Öldürsene (1997).

ÇEVİRİ: Niki (T. Déry’den, 1974), Korkusuz Kahraman Ivanhoe (W. Scott’tan, 1975), Köpan Avı (L. Carrol’dan), Barbarları Beklerken (K. Kavas’ten, Erdal Alova ile, 1981), Seçme Şiirler (K. Kavas’ten, E. Alova ile, 1992), Jenny’ye Adanmış Şiir Albümünden: Şiirler (K. Marx’tan, 1998).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş