HAYATI

Öykü yazarı. 1967 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir, Ankara ve İstanbul’da tamamladı. 1989’da İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini ABD’de tamamladı. Bir süre gazetecilik, kamyonet şoförlüğü, fotoğrafçılık, ve sekreterlik gibi çeşitli işlerde çalıştı. Amerika’da bulunduğu dönemlerde ise  teknoloji yazarlığı, redaktörlüğü ve çevirmenlik yaptı.   

ESERLERİ

Öykü: 

  • İç İçe Geçmiş İstanbul Öyküleri (1998) 

ESER ÖRNEKLERİ

GÖKYÜZÜ DEFNİ’NDEN 

Örümcek adam 

Eminim, Jale ve diğerlerinin gözünde kenar mahalleden çıkıp gelmiş, temiz dünyalarında varlığı rahatsızlık veren, hademeden bir gömlek üstün biriydim. Lokantada önlerine gelen çorbadan çıkan sinektim ben. Hepiniz bilirsiniz, Türkiye insanlarının yüzde beşi diğer yüzde doksan beşin yanında elini ayağını ne yapacağını bilemez. Bir yandan muhtaçtır evine temizliğe gelen, çöpünü alıp götüren, tüpü bitince değiştiren, iş yerinde önünü ilikleyip kapısını açan, çayını getiren, hatta ölünce ölüsünü yıkayan, mezarını tanzim edenlerin yaptıklarına. Kimilerini bir kademe yükseltir, sevdiği garsona “Bey” diye hitap eder, kapıcısının çocuğuna hediye alır (kapıcının sınıfı değişmez ama bir sonraki kuşağın temsilcileri eğitim ve ticaret bilgisi, biraz görgü ve yeterli dozda milli ideoloji edinebilirlerse farklı bir yaratığa dönüşebilirler, o nedenle yatırım yapılabilir! ama her şey iğretidir. Bir odada karşı karşıya oturtup kronometre tutsan, dört dakika dayanamaz, konuşacak ortak konu biter. 

YANGINDAN SONRA’DAN 

Çünkü belki farkında değilsiniz ama ilk anda gördüğünüz kişi, o insanın kendisi değil; romantik filmlerden tanıdığınız arketiplerden biri. O filmin senaryoları da hep öykünün başlarıyla ilgilidir, sonraki yılların hayal kırıklığını, ruh çöküntüsünü uyarı kabilinden ara ki bulasın filmin içinde bir yerlerde. 

KAYNAKÇA: Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 19.11.1998), İç İçe Geçmiş İstanbul Öyküleri (1998), TBE Ansiklopedisi (2001).

Paylaş