HAYATI

Öykü yazarı. 17 Ağustos 1971 günü İzmit’te dünyaya geldi. Saime Hanım ile işçi Arif Süer’in kızı. İlk ve orta öğrenimini Derince’de tamamladıktan sonra İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi (1993). 2001’den bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. İstanbul’da yaşıyor, bekâr. Edebiyat Forumu Derneği üyesi. Edebiyatın yanı sıra sinemayla da ilgilendi, senaryolar yazdı. İ. Yıldırım onun öykücülüğünü “Yazarın sinemayla ilgilenmesinden olacak, Pagaruşa’daki öyküler görsel tatlar da içeriyor… Aylin Süer sanki bazı şeyleri okura göstermek istiyor” biçiminde değerlendiriyor.

ÖDÜLLERİ

  • Saat ile 1998 Kültür Bakanlığı Uzun Metrajlı Film Senaryosu Ödülü (birincilik).

ESERLERİ

Öykü:

  • Pagaruşa, İst.: Doğan Kitapçılık, 2001
  • İkinci El Aşk, İst.: Doğan Kitapçılık, 2002

Senaryo:

  • Saat, Ank.: Kültür Bakanlığı, 2000

ESER ÖRNEKLERİ

İKİNCİ EL AŞK’TAN

Cam kırıkları gibi içime batıyor söyleyemediğim sözcükler. İyiyim desem yetecek mi? Hem iyi değilim zaten; çok özlemek iyi olmamak demek. Aşk, iyilik değil ki …

Sorumluluklarımla kıyasıya çatışan mutluluğumu nasıl anlatabilirdim sana… Gözlerime yetişemeyişimin acısını; yeterince güçlü olmadığım için kendime duyduğum nefreti, anlayabilir miydin anlatmayı başarsaydım ?

Çok korkuyorum. Düşlerimde sürdürdüğüm oyunların hepsi yakında bitecek biliyorum. Seni hiç görmeyeceğim bir daha… Dudakların bilinmez kalacak… Kokun dağılacak, bu oyunu bilmiyorum.

Gözlerim dalıyor uzaklara. Birilerini düşlüyorum, ismi yok, yüzü yok… Yüreğinin sevgi dolu olduğunu düşünüyorum ve benim baktığım yere bakıp gülümsediğini.

Yaşam başka olmalı diye düşündü Deniz. Dünya dağlarıyla kucaklayıp boğarak öldürmüştü Ölüdeniz’i. Erkan’ın güvenliği içindi belki. Ama Erkan için önemi yoktu ki denizin. O, şuradaki yüzemediği havuzu seviyordu. O, yapamadıklarını seviyordu, herkes gibi.

Ölüdeniz’de güneş hava aydınlandıktan sonra doğarmış. Çünkü burada denizin ölümüne neden olan Babadağ güneşe de meydan okurmuş her sabah, yeniden. “Deniz”ine ulaşmak için uzun bir yol kat eden güneş, Babadağ ve onun yeniyetme oğullarıyla her gün kıyasıya çarpışırmış Ölüdeniz’de…

KAYNAKÇA:

D. Hızlan, “Gençler Hikâye Anlatmayı Seviyor”, Hürriyet (13 Ekim 2001); İ. Yıldırım, “Pagaruşa”, Varlık, S. 1130 (Kasım 2001), Sevda Ak / Aylin Süer’le “Pagaruşa” öyküleri üzerine – ‘Yazmak, İnsanın Kendisiyle Buluşması Gibi’ (Cumhuriyet Kitap, 21.3.2002), TBE Ansiklopedisi (2. bas. c. 2, 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş