HAYATI

16 Ağustos 1931 günü Yozgat’in Akdağmadeni ilçesinde dünyaya geldi. 1952 yılında Ankara Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Türkiye Çimento Sanayii TAŞ Genel Müdürlüğü’nde dış pazarlama müdürü olarak uzun yıllar görev yaptıktan sonra 1980’de kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Arif Nihat Asya ve G. Erdem ile birlikte 145 sayı yayımlanacak olan Defne dergisini kurdu. Size dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini yürüttü ve aylık şiir dergisi Antoloji’nin yazı kurulu başkanlığını yaptı.

Ayhan İnal’ın ilk şiiri 1950’de Kudret dergisinde yayımlandı. Daha sonra eserleri Tasvir, Son Havadis, Tercüman, Yeni Asır, Türkiye gazeteleri ile Mefküre, Bizim Yayla, Gurbet, Türk Yurdu, Halkevleri, Oğuz, Çağrı, Töre, Hisar, Ocak, Defne, Sesimiz, Milli Kültür, Türk Edebiyatı, Bakış, Karınca, Kemalist Ülkü, Ajans Türk, Halay ve Üçüncü Yeni gibi dergilerde yer buldu. İnal’ın bazı şiirleri Almanca, İngilizce, Arapça, İtalyanca, Macarca, Makedonca ve Sırpça dillerine çevrildi ve şiirlerinden yapılan on beş beste TRT repertuvarına alındı.

Ayhan İnal, 1953’te MTTB “İstanbul’un Fethi” Şiir Yarışmasında birincilik, “Karasevda” adlı şiir ile Tercüman Gazetesi Büyük Şiir Yarışmasında üçüncülük, “Ellinci Yıl Türküsü” şiiri ile Cumhuriyet’in 50. Yıldönümü Şiir Yarışması birincilik, 1970’te Hür Macar Yazarlar Birliği Gümüş Hürriyet Madalyası ödüllerinin sahibi oldu.

“Ayhan İnal; kişiliği renkli, gönlü zengin, şiir dünyası coşkulu bir insandır. Duyarak yazabilen, duygularını çok kolayca
şiirleştiriveren Şair Ayhan İnal ‘Şiir olmasaydı; çileli hayatımın ağır yükü altında, maddeten ve mânen çoktan ezilmiş olacaktım’ derken doğru söylüyordu. Gani gönlü, heyecanlı kişiliği her zaman sevdalı olan başı, ‘gamdan azâde’ olmamıştır. İşte bu sebeple dediği gibi ‘şiir yaşama kaynağı’ olmuştur onun için.” (Hayrettin İvgin)

 

“İnal’ın şiir dili heyecanla sanatın karışımıdır. Sadece heyecan çok zaman şairi şiirden uzaklaştırır. Sesin verdiği ürperti
çoklukla geçicidir. Eğer bu heyecan, sanatın büyüsü ile sarmaş dolaş olmamışsa şiirin sesi de, heyecanı da kof ve geçicidir.
İnal, heyecanını şiirin büyüsüyle sarmasını bilmekte ve özellikle kahramanlık şiirlerindeki hava kouktan
kurtulmaktadır. Bir başka deyimle İnal, şiir dilini ustalıkla kullanmaktadır. ” (H. Fethi Gözler)

 

ESERLERİ

ŞİİR: Gece Yarısı (1965), Yasak Sevgi (1970), Dostlarım – Manzum Portreler (1977), Çöl Türküsü-Libya ve Kadda Destanı (1979), İstanbul’a Benziyorsun (1985), Bir Yağmur Sonrası (1986), Ölümsüzlük Türküsü (1987), Gönül Destanı (1992).

İNCELEME: Halil Soyuer Hayatı ve Şiirleri (1981).

DERLEME: Destan Atatürk / Atatürk Şiirleri Antolojisi (İ. Nasrattinoğlu ile, 1981), Pera Palas ve Hasan Süzer (F. Halıcı ve İ. Parlatır ile, 1995).

Paylaş