HAYATI

Şair. 8 Ocak 1948 günü Bursa’da dünyaya geldi. 5 Mayıs 1973’te geçirdiği beyin kanaması nedeni ile yaşama veda etti. Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi. Tam adı Arkadaş Zekai Özger’dir. Fahriye Hanım ile işçi Ali Özger’in oğludur.

İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamlayan Arkadaş Z. Özger, liseyi Bursa Atatürk Lisesi’nde okudu. 1970’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1968’de Yeni Eylem dergisinde yayın kurulu üyeliği yaptı. Bir süre TRT Ankara Televizyonu’nda kurgucu olarak çalıştı.

Arkadaş Z. Özger’in ilk şiiri “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası” 1967’de Soyut dergisinde yayımlandı. Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri Soyut, Yordam, Forum, Dost, Papirüs ve Yansıma dergileri ile Ulus gazetesinin sanat sayfasında yer aldı. Özger’in üniversite ortamının etkisi ile ölüm ve cinsellik konularını sık sık işlediği ilk şiirlerinde İkinci Yeni etkisi görüldü. Sonraki dönem şiirlerinde ise halk şiirinden ustaca yararlandığı dile getirildi. “Aşkla Sana” adlı şiiri Grup Yorum ve Ahmet Kaya tarafından seslendirildi. Şiirleri ölümünden sonra bir kitapta toplandı.

Arkadaş Z. Özger’in beyin kanaması nedeni ile ölümünü arkadaşları 1970’den önce kaldığı öğrenci yurdunun polislerce basıldığı gün çıkan olaylarda başına aldığı darbelere bağlar. Muharrem Demirdaş o günleri şöyle anlatmaktadır: ODTÜ, Hacettepe ve SBF Öğrenci yurtları birbirlerine yakın tarihlerde polisler tarafından basılır. 24 Ocak 1971 SBF Yurt Baskını sırasında Sinan Kazım Özüdoğru, içeriye, yurtta kalanlara seslenir, “Arkadaşlar…” der, “çıkmak isteyen çıksın, kapıları kapatıyoruz.” Arkadaş Zekai Özger, çıkmayanlardandır. Yaklaşık 300 öğrenci ile, sekiz saat boyunca yurt savunması yapılır. Daha fazla dayanamaz içeridekiler, silahları yoktur, sopaları yoktur. Kapıları kilitleyerek içerideki malzemelerle savunurlar kendilerini. Polislerin yardımına sivil faşistler gelmiştir. Yaralılar çoktur. Daha fazla direnemez Arkadaş ve diğerleri. Dışarıda, polis-sivil faşist işbirliği ile oluşturulan kordondan coplanarak, kaba dayağa maruz kalarak gözaltına alınırlar. Arkadaş da diğerleri gibi gözaltında işkenceye maruz kalır.”

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Şiirler (1974)
  • Sevdadır Sevdadır (1988)

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001), Sevdadır Sevdadır (Kitap Rehberi, Aralık 2001)

 

Paylaş