“Mustafa Kemal’i gördü mü dünyalar ona dardı,
Mavi kanatlarına işlenmedi bir günah

Güvercin barış türküleri söylerdi her sabah.
Bir yıl Ankara Kalesinde, bir yıl Rasattepe’de, 
Edebi şarkılarla dalgalanan bayraktı.
Bir yıl Sakarya suyunda, bir Kocatepe’de; 
İyilikle beslenmiş duygulu bir topraktı.
Ebedî şarkılarla dalgalanan bayraktı.
Mustafa Kemal’i öylesine severdi Güvercincik,
Mavisini gözlerinden, sarısını saçlarından almış.
Her sabah omzuna konup derdi ona: Kemalcik,
Daima insanlara dost elini uzatmış
Mavisini gözlerinden, sarısını saçlarından almış”. (Arif Hikmet Par, Mustafa Kemal’in Güvercini adlı şiirinden)

HAYATI

1920 yılında Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde bağlı Mesevli Köyü’nde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Muğla’da tamamladı. 1941’de İstanbul İlköğretmen Okulu’nu bitirdi. 1946’da ise Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Ayrıva Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde bir süre öğrenim gördü. 1941963 yılları arasında yurdun farklı illerinde öğretmen olarak çalıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda müdür yardımcılığı yaptı. 1974 yılında İstanbul’da görev yaparken kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

Arif Hikmet Par’ın ilk eseri henüz öğretmen okulu öğrencisi iken 1946’da Yeni Mecmua dergisinde çıktı.Epik bir dil ile kaleme aldığı şiirleri daha sonra sırası ile Yurt Sesi, Fikirler, Kaynak, Şadırvan ve Varlık dergilerinde yer buldu. Orta ve lise dengi okullar için hazırlamış olduğu atasözleri ve deyimler sözlükleri ile adından söz ettirdi. Yunus Emre’nin hayatını dramatize eden “Dertli Dolap” adlı eseri Tercüman gazetesi tarafından 1967 yılında düzenlenen piyes yarışmasında en başarılı altı eserden biri oldu. Arif Hikmet Par, epik türe verilmiş en güzel şiirlerin şairlerinden biri olarak Türk edebiyatındaki yerini aldı.

ESERLERİ

İNCELEME-SÖZLÜK: Planlı Yazma Sanatı-Kompozisyon (9. basım, 1975’te), Açıklamalı Özdeyişler (1980’de), Atatürk’ü Anlamak (M. Agâh Önen ile birlikte, 1981’de), Ansiklopedik Türk Adları Sözlüğü (1981’de), Osmanlıca-Türkçe Ansiklopedik Sözlük (1984’te), Şairler ve Yazarlar (1984’te), Türkçe Deyimler Sözlüğü (1988’de), Açıklamalı Atasözleri (1988’de).

ŞİİR: İstiklal Destanı (1950’de), İki Kemal (1952’de), İstanbul’un Fetih Destanı (1953’te), Giresun Destanı (1955’te), Ulu Şavk-Mevlâna (1960’da), Kartal Bakışlı Deha (1981’de).

OYUN: Dertli Dolap (1967’de).

DİĞER: Anneler Gününde: Anneler İçin (1985’te)

Paylaş