HAYATI

Matematikçi ve yazar. 1956 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Aziz Nesin’in oğludur. İlk ve orta eğitimini İstanbul’da Sean Joseph Lisesi’nde okudu. Lise eğitimini ise İsviçre’nin Lozan kentinde tamamladı. 1981’de Paris Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra ABD’ye giden Ali Nesin, burada Yale Üniversitesi’nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yaptı. Sonraki yıllarda sırasıyla Berkeley’de, Notre Dame Üniversitesi’nde ce California Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1995’te Irvine’de profesör oldu.

1986’da Berkeley’deki işini bırakıp, dört aylık askerlik görevini yapmak üzere turda döndü. Üç ay sonra “Orduyu isyana teşvik etmek” suçundan Sevan Nişanyan ile birlikte tutuklu yargınlandı. Yargılanma sonunda beraat ettiği halde kendisine pasaport verilmeyen Ali Nesin, sonunda yeniden pasaport alarak yurt dışına gitti. Yazar, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanlığı, Lyon I Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyeliğ ve Nesin Vakfı Yönetmenliği olarak görev yapıyor. 2006’dan itibaren Türk Matematik Derneği yönetim kurulu üyeliği ile İktisadi İşletmesi Müdürlüğü yapan Nesin, Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK)’nun da kurucu üyesidir. Yazar ayrıca Mayıs 2007’de İzmir’in Şirince ilçesi yakınında Nesin Vakfı’na bağlı olarak “Nesin Matematik Köyü”nü kurdu.

Ali Nesin’in yazı hayatı, o dönemde Ankara’da yayımlanan Bilim ve Sanat dergisinin talebi üzerine kaleme aldığı popüler yazılarla başladı. İlerleyen yıllara boyunca yazılarını sürdürdü ve bu yazılarını belirli aralıklarla kitaplaştırdı. Yazarın Türkçe olarak yazdığı eserlerinin yanı sıra İngilizce yapıtları da bulunmaktadır.

ESERLERİ

Matematik:

  • Groups of Finite Morley Rank (Oxford University Pres, 1989)
  • Matematik ve Doğa (2001)
  • Matematik ve Korku (2001)
  • Matematik ve Oyun (2001)
  • Matematik ve Sonsuz (2001)
  • Develerle Eşekler (2002)
  • Önermeler Mantığı (2001).

Yaşam Öyküsü: 

  • Gömüyü Arayan Adam – Fotoğraflarla Aziz Nesin’nin Yaşamöyküsü (1998).

Mektup:

  • Canım Oğlum Sevgili Babacığım / Aziz Nesin Ali Nesin Mektuplaşmaları 1 (2002)
  • Canım Oğlum Sevgili Babacığım / Aziz Nesin Ali Nesin Mektuplaşmaları 2 (2002).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (c. 6, s. 2622-2623, 2006) – Ünlü Bilim Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 2, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Haluk Oral / Ali Nesin: Matematiği Toplumla Paylaşan Bir Bilim Adamı – Tayfun Akgül / Matematik ve Korku ve Doğa ve Oyun ve Sonsuz, Osman Karakök / Popüler Matematik Kitapları Üzerine Notlar (Cumhuriyet Kitap, 8.11.2001)

 

Paylaş