HAYATI

Öykü yazarı. 1945 yılında Elbistan’a bağlı Tepebaşı’nda dünyaya geldi. 29 Haziran 1993’te Ankara’da yaşama veda etti. İlk ve orta okul öğrenimini Elbistan’da tamamladı; Erzincan Lisesi’ni, DTCF Türk Dili
ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Elbistan Lisesi’nde (1967-74), daha sonra Ankara’da çeşitli orta derecede okullarda ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Son olarak özel bir dersanede görev yapıyordu.

İlk öyküsü (“Haceli”) Yansıma dergisinde (Nisan 1975) yayımlandı. Öykü ve yazılarını Yansıma,
Demokratik Eğitim, Sanat ve Toplum, Türkiye Yazıları, Yapıt, Demokrat, Dönemeç gibi gazete ve dergilerde yayımlamayı sürdürdü. Sözlü anlatım geleneğinden tatlar taşıyan öykülerinde genellikle yetiştiği coğrafyanın insanlarını anlattı. Çok sayıda yardımcı ders kitabı yazdı. Ali İhsan Mıhçı hakkında Ahmet Say, “1980 yılının sonlarında (12 Eylül’den söz açacağımı sanmayın), bir gülmece öyküsü yarışmasında seçiciler kurulu üyesiydim. Finale kalan 12 öykü sırasıyla yüksek sesle okundu. Derken gündeme öyle bir öykü geldi ki, kötü okunsa bile, hepimizi gülmekten yere yatırıyordu. İkinci olan öykü sözgelişi 47 puan topladıysa, bu öykü 97 puanla birinci geldi. Yazarın adını ve kısa özgeçmişini açıklayan zarfı açıp baktık ki, Ali İhsan Mıhçı!” değerlendirmesinde bulundu.

ÖDÜLLERİ
  • “Bin Bir Resul Gelmedi” adlı öyküsüyle 1978 Yapıt Dergisi Ödülü (birincilik)
  • “Ünlemdeki” adlı öyküsüyle 1978 Yakacık Kültür ve Sanat Şenliği Öykü Ödülü (üçüncülük)
  • “Düdük Davası” adlı öyküsüyle 1980 Hacıbektaş Şenliği Mizah Öyküsü Ödülü (birincilik).
ESERLERİ

Öykü:

  • İnsan Kısım Kısım Yer Damar Damar, Ank.: Dayanışma, 1982

KAYNAKÇA: A. Özer, Bir Uzun Ölüm, Ank., 2002, Cemil Çiftçi / Maraşlı Şairler Yazarlar Alimler (2000), Ahmet Özer / Bir Uzun Ölüm (2002), TBE Ansiklopedisi (2. bas. c. 2, 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş