HAYATI

Gazeteci ve yazar. 1938’de İzmir’de dünyaya geldi. 10 Eylül 2018’de New York’ta yaşama veda etti. Orta eğitimini 1955’te İzmir Türk Koleji’nde tamamlayan Ali Gevgilili, daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1954’te Ege Ekspres gazetesinde muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Sonraki yıllarda İstanbul’a geldi ve burada Yeni İstanbul, Vatan ve Milliyet gazetelerde görev yaptı. 1963’te Milliyet gazetesine girdi, Türkiye’nin ilk ekonomi sayfasının editörü ve köşe yazarı oldu. Burada 1980 yılına kadar “Günlük” başlıklı köşesinde politikadan, kültüre, eğitimden sanata kadar pek çok alanda yazılar kaleme aldı. Abdi İpekçi’den sonra bir süre Milliyet gazetesinin başyazarlık görevini üstlendi. 1987’de İstanbul Üniversitesi Basın-Yayın Meslek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmaya başladı.

Ali Gevgilili, Milliyet gazetesinde ekonomi yazıları kaleme almış ve düşünce, sanat adamlarının konuk olduğu “Düşünenlerin Forumu” köşesinde tartışmaları yönetmişti. Sinema eleştirileri ve çeşitli konulardaki inceleme yazıları ayrıca Vatan ve Tahir Dursun K. İle birlikte çıkardığı Yedinci Sanat, Yeni Sinema ve Yeni Dergi’de yayımlanmıştır. Ali Gevgilili, 2001’den itibaren eşi ve çocukları ile birlikte New York’ta yaşamaya başladı. Ölümüne kadar da burada kaldı. Vefatından sonra cenazesi İstanbul’a getirilerek 16 Eylül2018 günü Bebek Camiinde kılınan öğlen vakti kılınan namazın ardından Cenneti Burgaz Adası’nda toprağa verildi. Ölümünün ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bir taziye mesajı yayımladı.

ESERLERİ
  • Atatürkçü Dış Politika NATO ve Türkiye (1968, Ali Halil adı ile)
  • Türkiye’de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar (1973)
  • Türkiye’de 1971 Rejimi / Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçiş Aşaması (1973)
  • Yükseliş ve Düşüş (Türkiye Tarihi, 1981)
  • Türkiye’de Yenileşme Düşüncesi, Basın ve Atatürk (1983)
  • Sivil Toplum
  • Basın ve Atatürk
  • Çağını Sorgulayan Sinema
  • Türkiye’de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Ali Gevgilili’nin acı kaybı (Milliyet.com.tr, 20.10.2011), Ali Gevgilili hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 11.09.2018).

 

 

Paylaş